Czy psychoterapia jest skuteczna w leczeniu depresji?

Style Sampler

Layout Style

Patterns for Boxed Mode

Backgrounds for Boxed Mode

All fields are required.

Close Appointment form

      Czy psychoterapia jest skuteczna w leczeniu depresji?

      • Home
      • Czy psychoterapia jest skuteczna w leczeniu depresji?
      Czy psychoterapia jest skuteczna w leczeniu depresji?

      Ciągła pogoń za czymś, co ulotne to domena obecnych czasów. Pośpiech, notoryczny brak czasu, przygnębienie, zmęczenie, problemy. Wszystko to powoduje powstawanie depresji. Tak modne teraz słowo często używa się w przypadku chwilowego spadku formy uznawanego za niegroźny. Jeśli jednak ma ona podłoże psychologiczne staje się poważnym zagrożeniem i problemem, z którym ciężko sobie poradzić. Depresja to problemy emocjonalne, komunikacyjne, fizyczne, psychiczne. Bywa długo lub krótkotrwała, może zdarzać się sezonowo, ma jednak charakter przewlekły i nigdy nie wiadomo, kogo może dotknąć. Czy psychoterapia może pomóc w depresji?

      Depresja problemem globalnym

      Światowa Organizacja Zdrowia uważa depresję za najpoważniejszy problem zdrowia publicznego. Jest połączona z okaleczaniem ciała i bolesnymi ranami pozostawiającymi ślady na lata. WHO szacuje, że do 2030 roku depresja będzie globalnym problemem w krajach bogatych.

      Psychoterapia młodzieży i dorosłych

      Psychoterapia to metoda leczenia zajmująca się sferą psychiczną człowieka. Jest kluczową formą pomocy osobom borykającym się z depresją. Stawiana na równi z leczeniem farmakologicznym osiąga imponujące wyniki. Dwutorowa terapia pomaga szybciej i z lepszymi efektami poradzić sobie z problemami oraz zapobiega nawrotom  choroby.

      Najtrudniejszy pierwszy krok

      Tak jak w życiu codziennym, tak i w walce z depresją najważniejsze jest przyznanie się przed samym sobą do problemu. Osoba chora nie powinna się wstydzić, a tym bardziej udawać, że wszystko jest w porządku. Każdy miewa gorsze chwile, najważniejsze jednak, by sobie z nimi poradzić. Tutaj z pomocą przychodzi psychoterapeuta. Człowiek, dla który dla swojego pacjenta zrobi wiele. Podczas wizyt w gabinecie ważna jest otwartość, szczerość, zaufanie, chęć podjęcia walki, często trudnej i długiej. Wszystko, co robi psychoterapeuta, nawet jeśli wydaje się irracjonalne, ma swoje zalety. Bez względu na to, czy jest to psychoterapeuta w Poznaniu czy innym mieście, tylko z pomocą specjalisty można poradzić sobie z depresją.

      Depresja kontra rodzice

      Jeszcze kilka lat wstecz depresja dotykała ludzi między 20 a 40 rokiem życia. Wszystko się jednak zmienia i coraz częściej diagnozuje się dzieci, młodzież. Jest to jednak trudne zadanie, ponieważ rodzice nie zawsze obserwują swoje pociechy. W nadmiarze obowiązków pozostawia się je same sobie. Warto więc poświecić chwilę uwagi, gdy widzimy, że w zachowaniu naszego dziecka zachodzą zmiany. To mogą być błahe sprawy jak pogorszenie ocen w szkole, bójki, niechęć do rzeczy sprawiających wcześniej radość czy problemy z komunikacją międzyludzką. W takich sytuacja pomaga psycholog dziecięcy, psycholog dla młodzieży. Należy udać się do specjalisty, który pomoże w zdiagnozowaniu problemów i udzieli dalszych wskazówek.

      Rodzaje psychoterapii podczas leczenia depresji

      Depresja to choroba dotykająca dzieci, młodzież, osoby dorosłe oraz starsze. Bez względu na wiek, aby wyzdrowieć, należy podjąć walkę. Często długą i trudną, ale wartą życia w radości, spokoju. Jednym ze sposobów radzenia sobie z depresją jest psychoterapia. Można wyróżnić jej dwa główne rodzaje:

      • Psychoterapia poznawczo-behawioralna – skupia się na wydarzeniach z życia codziennego, nie zagłębiając się w przeszłość. Dotyka problemów, które napotykają chorzy na swojej drodze każdego dnia, mając problemy z ich wyeliminowaniem. Terapia polega na zmianie negatywnych wzorców zachowań, myśli i postrzegania świata. Składa się ok. 20 sesji odbywających się raz bądź dwa razy w tygodniu.
      • Psychoterapia interpersonalna – opiera się na twierdzeniu, że depresja jest powiązana z relacjami międzyludzkimi. Podczas terapii bada się relacje i problemy, jakie z nich wynikają oraz ich wpływ na stan psychiczny pacjenta. Terapia składa się z 12-16 sesji.

      Psychoterapia jako metoda leczenia wpływa korzystnie na walkę z depresją. Dzięki rodzajom terapii psychoterapeuta jest w stanie dopasować taką technikę leczenia, która będzie najlepsza dla pacjenta. Indywidualne podejście specjalisty oraz siła i odwaga chorego są źródłem do wyleczenia depresji.

      Przeczytaj również:

      1. Diagnoza zaburzeń osobowości w oparciu o ICD-11 – Artykuł opisujący sposób diagnozy zaburzeń osobowości wg najnowszej klasyfikacji WHO.
      2. Odporne na psychoterapię i farmakoterapię objawy lękowe – Niektóre objawy lękowe wydają się być bardzo uporczywe a skuteczne zazwyczaj leczenie objawowe lub psychoterapia nie dają efektów. Dlaczego objaw lękowy może być odporny na psychoterapię?
      3. Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?
      4. FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z psychoterapią w naszym Ośrodku.
      5. Jak zachęcić bliską osobę do podjęcia terapii – krótki poradnik dla bliskich, którzy martwią się o stan członków swojej rodziny lub przyjaciół i chcieliby ich namówić na psychoterapię.

      Related Posts