Czym się kierować przy wyborze psychoterapeuty? - Ośrodek Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic

Style Sampler

Layout Style

Patterns for Boxed Mode

Backgrounds for Boxed Mode

All fields are required.

Close Appointment form

      Czym się kierować przy wyborze psychoterapeuty?

      • Home
      • Czym się kierować przy wyborze psychoterapeuty?
      Czym się kierować przy wyborze psychoterapeuty?
      Czym się kierować przy wyborze psychoterapeuty?

      Decyzja o podjęciu psychoterapii nie jest prosta. Często poprzedza ją długi czas poświęcony na rozważanie wszystkich „za i przeciw” i poszukiwanie odpowiedzi na szereg pytań: czy na pewno potrzebna mi jest ta forma leczenia? Czy warto poświęcać swój czas na psychoterapię? Czy rzeczywiście chcę angażować się finansowo i emocjonalnie? Poniżej kilka istotnych kwestii na które warto zwrócić uwagę wybierając psychoterapeutę, aby psychoterapia nie okazała się rozczarowującym doświadczeniem.

      1. Kwalifikacje psychoterapeuty
      W jakim miejscu psychoterapeuta zdobywa swe umiejętności? Czy posiada specjalistyczne podyplomowe szkolenie rekomedowane przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne? Psychoterapia jest formą leczenia. Aby przebiegała w sposób rzetelny i służyła pacjentowi potrzebne są narzędzia w postaci określonych technik terapeutycznych. Psychoterapia nie jest tożsama z poradnictwem psychologicznym, które może być formą pomocy oferowaną przez psychologów. Prowadzenie psychoterapii wymaga odpowiednich kwalifikacji zdobywanych w ośrodkach szkolących psychoterapeutów. Warto zwrócić także uwagę na to czy psychoterapeuta na bieżąco superwizuje swoją pracę czyli konsultuje ją z innymi specjalistami. Poszerza to spojrzenie terapeuty na problem pacjenta a także pomaga psychoterapeucie w utrzymaniu neutralnej i etycznej postawy w trakcie trwania psychoterapii.

      2. Nurt
      W jakim nurcie pracuje psychoterapeuta? Na czym polega praca w danym nurcie psychoterapeutycznym i jakie są jego główne założenia? To w jaki sposób psychoterapeuta myśli o objawach pacjenta a także o podłożu jego trudności przekłada się na sposób jego pracy z pacjentem. Istnieje wiele nurtów psychoterapeutycznych: psychoterapia psychodynamiczna, poznawczo – behawioralna, systemowa czy humanistyczna to grupa najbardziej powszechnych podejść. Przed podjęciem psychoterapii warto zastanowić się co oferują określone kierunki pracy psychoterapeutycznej i jakie cele są dzięki nim możliwe do osiągnięcia.

      3. Forma kontaktu
      Zarówno psychoterapia jak i inne pokrewne usługi jak konsultacje psychologiczne, poradnictwo czy interwencja kryzysowa cieszą się coraz większym zainteresowaniem społecznym. Specjaliści chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom odbiorców coraz częściej oferują pomoc psychologiczną online, za pośrednictwem skype’a czy też z dojazdem do domu pacjenta. Należy jednak pamiętać, że podstawą leczenia w psychoterapii jest relacja terapeutyczna na którą składa się bezpośredni kontakt pacjenta z psychoterapeutą a także zaangażowanie po obu stronach. W trakcie psychoterapii analizowany jest sposób funkcjonowania pacjenta, który ujawnia się właśnie w relacji terapeutycznej. Nie bez znaczenia pozostaje aspekt komunikacji przekazywany przez pacjenta w sposób pozawerbalny, jego stosunek do obecności na sesji czy poświęcenie czasu na dotarcie i powrót z gabinetu psychoterapeuty.

      4. Ramy terapeutyczne
      Psychoterapia, która służyć ma zdrowieniu pacjenta powinna odbywać się w określonych przez specjalistę ramach terapeutycznych. Po okresie konsultacji psychoterapeuta wraz z pacjentem uzgadnia cele psychoterapii oraz przedstawia pacjentowi kontrakt terapeutyczny. To psychoterapeuta decyduje o częstotliwości wizyt, kwocie i sposobie płatności za sesję czy zasadach odwoływania sesji. Ustawienie ram leczenia jest niezbędne do zapewnienia poczucia bezpieczeństwa obu stronom biorącym udział w procesie.

      Przeczytaj również:

      1. Diagnoza zaburzeń osobowości w oparciu o ICD-11 – Artykuł opisujący sposób diagnozy zaburzeń osobowości wg najnowszej klasyfikacji WHO.
      2. Odporne na psychoterapię i farmakoterapię objawy lękowe – Niektóre objawy lękowe wydają się być bardzo uporczywe a skuteczne zazwyczaj leczenie objawowe lub psychoterapia nie dają efektów. Dlaczego objaw lękowy może być odporny na psychoterapię?
      3. Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?
      4. FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z psychoterapią w naszym Ośrodku.
      5. Jak zachęcić bliską osobę do podjęcia terapii – krótki poradnik dla bliskich, którzy martwią się o stan członków swojej rodziny lub przyjaciół i chcieliby ich namówić na psychoterapię.

      Related Posts

      One Response to “Czym się kierować przy wyborze psychoterapeuty?”

      1. […] początek warto opowiedzieć psychoterapeucie co nas do niego sprowadza, jakie są główne trudności z jakimi się mierzymy. Potem dlaczego […]