Psychoterapia młodzieży może pomóc w budowaniu wyższej samooceny -

Style Sampler

Layout Style

Patterns for Boxed Mode

Backgrounds for Boxed Mode

All fields are required.

Close Appointment form

      Psychoterapia młodzieży może pomóc w budowaniu wyższej samooceny

      • Home
      • Psychoterapia młodzieży może pomóc w budowaniu wyższej samooceny
      Psychoterapia młodzieży może pomóc w budowaniu wyższej samooceny

      Okres dojrzewania jest jednym z najtrudniejszych etapów w życiu wielu ludzi. To właśnie w tym czasie kształtują się nowe poglądy, przekonania i wzorce. Młody człowiek obserwuje otaczający go świat i szuka w nim swojego miejsca. Zaczyna również porównywać się do innych i przesadnie przejmować sprawami, które wydają się nie do przeskoczenia. Nie wie, jak rozmawiać o tym z bliskimi i nie potrafi przepracować pewnych kwestii samodzielnie. Dlatego też psychoterapia młodzieży prowadzona pod okiem wykwalifikowanych specjalistów często jest jedynym rozwiązaniem.

      Samoocena ma znaczący wpływ na nasze życie i postępowanie

      Samoocena to innymi słowy poczucie własnej wartości. Pojęciem tym definiuje się postawę, jaką przybieramy względem siebie. Ma ona duży wpływ na to, jakimi jesteśmy ludźmi. Odciska piętno na naszym samopoczuciu, jakości relacji społecznych i podejmowanych decyzjach. W kontekście samooceny wyróżnić można trzy elementy:

      – poznawczy – są to standardy, na podstawie których młodzież dokonuje wartościowania własnej osoby. W świecie Internetu i social mediów są one często bardzo wygórowane, a nawet niemożliwe do osiągnięcia;

      – emocjonalny – komponent ten dotyczy uczuć (m.in. miłości i szacunku), jakie odczuwamy względem siebie;

      – behawioralny – jest to sposób traktowania własnej osoby. Można tutaj zaklasyfikować czynniki tj. stopień zaspokajania swoich potrzeb, chęci do samorealizacji, podejście do asertywności czy reakcje na wszelkie niepowodzenia i stres.

      Co wpływa na samoocenę młodych ludzi?

      Doświadczenia nabywane od najmłodszych lat, mają duży wpływ na charakter oraz samoocenę młodzieży. Tak jak dobre relacje z bliskimi mogą przynieść bardzo pozytywne skutki, tak te złe często są przyczyną samokrytyki i mocno zaniżonego poczucia własnej wartości. Słowa (zwłaszcza te niepochlebne) i zachowania obserwowane w domu na długo zostają w naszych głowach. Należy pamiętać również o tym, że każdy jest wystawiony na działanie wielu bodźców nie tylko w gronie rodzinnym, ale również w innych sytuacjach społecznych. Najlepszym tego przykładem jest szkoła. Dzieci spędzają w niej sporą część swojego czasu. Nawiązują przyjaźnie, poznają pierwsze sympatie, a także doświadczają zawodów miłosnych i odrzucenia ze strony znajomych. Brak poczucia przynależności i akceptacji, czy nękanie ze strony rówieśników lub nauczycieli często bywa przyczyną obniżonej samooceny. Nie należy tego bagatelizować. Należy rozmawiać z dziećmi a w razie potrzeby także z nauczycielami i psychologiem szkolnym. Skutecznym sposobem jest również psychoterapia młodzieży.

      W jaki sposób postrzegana jest psychoterapia młodzieży?

      Psychoterapia Poznań przez długi czas była postrzegana jedynie jako forma pomocy osobom zmagającym się z depresją lub innymi poważnymi zaburzeniami (np. lękowymi czy obsesyjno-kompulsywnymi). Na szczęście świadomość naszego społeczeństwa zaczęła się zmieniać i zarówno psychoterapia dorosłych, jak i psychoterapia młodzieży jest stosowana coraz częściej. Należy ona do grupy najskuteczniejszych metod radzenia sobie z wieloma problemami – dużymi i (pozornie) małymi. Pozornie, ponieważ każdy z nas inaczej odbiera i reaguje na różne bodźce i zdarzenia. Dlatego, nawet jeśli wydaje Ci się, że w życiu Twojego dziecka nie dzieje się nic „aż tak” złego, pamiętaj o tym, że może to odczuwać w nieco innej skali.

      Psychoterapia młodzieży – kiedy jest potrzebna?

      Obecnie panuje pogląd, według którego z psychoterapii może skorzystać każdy. Jest to oczywiście prawdą, ponieważ służy ona również m.in. pracy nad własny charakterem. Zdarzają się jednak sytuacje, gdzie interwencja psychoterapeuty wydaje się szczególnie potrzebna. Jeśli dbasz o dobre relacje i rozmawiasz ze swoim dzieckiem, a pomimo to widzisz, że jego samoocena jest zbyt niska, interweniuj. Niepokojące sygnały wysyłane przez nastolatków, nie zawsze są spowodowane burzą hormonów. Przyczyna często leży głębiej a dobry psychoterapeuta Rzeszów wie, jak postępować w takich przypadkach. Psychoterapia młodzieży pomaga nie tylko zbudować poczucie własnej wartości, ale również zlokalizować i ewentualnie usunąć źródło problemu.

      Jeśli zaczynasz dostrzegać niepokojące symptomy, nie bój się skorzystać z pomocy wykwalifikowanego psychoterapeuty. Specjalizujemy się w psychoterapii młodzieży, dzieci i dorosłych. Naszą misją jest leczenie zaburzeń osobowości na każdym etapie ich rozwoju. Gwarantujemy przy tym dyskrecję, spokój i empatyczne podejście. Im szybciej wykonasz pierwszy krok, tym szybciej będziesz mógł zobaczyć efekty. Nie zwlekaj i umów siebie lub swoje dziecko na pierwszą wizytę!

      Przeczytaj również:

      1. Diagnoza zaburzeń osobowości w oparciu o ICD-11 – Artykuł opisujący sposób diagnozy zaburzeń osobowości wg najnowszej klasyfikacji WHO.
      2. Odporne na psychoterapię i farmakoterapię objawy lękowe – Niektóre objawy lękowe wydają się być bardzo uporczywe a skuteczne zazwyczaj leczenie objawowe lub psychoterapia nie dają efektów. Dlaczego objaw lękowy może być odporny na psychoterapię?
      3. Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?
      4. FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z psychoterapią w naszym Ośrodku.
      5. Jak zachęcić bliską osobę do podjęcia terapii – krótki poradnik dla bliskich, którzy martwią się o stan członków swojej rodziny lub przyjaciół i chcieliby ich namówić na psychoterapię.

      Related Posts