Psychoterapia Poznań może być prowadzona w różnych nurtach, np. behawioralno-poznawczym, humanistyczno-egzystencjonalnym czy psychodynamicznym. Każde z tych podejść ma specyficzną, mniej lub bardziej odmienną etiologię oraz założenia odnoszące się do zdrowia psychicznego i powstałych zaburzeń. Praca w poszczególnych nurtach polega również na stosowaniu innych metod oraz technik oddziaływania terapeutycznego. W poniższym artykule wyjaśniamy, na czym polega podejście psychodynamiczne.
Czym charakteryzuje się nurt psychodynamiczny?
Psychoterapeuta Poznań podczas pracy w nurcie psychodynamicznym, w znacznym stopniu opiera swoje działania na wiedzy z zakresu psychoanalizy i psychiatrii. Podstawowym założeniem tego podejścia jest przekonanie, że wszelkie dolegliwości, tj. lęki czy zaburzenia nastroju lub osobowości, mają swoje podłoże w konfliktach psychologicznych, których nie jesteśmy świadomi.
Niektóre uczucia, wydarzenia i przemyślenia z nimi związane analizujemy na bieżąco. Mamy jednak tendencje do „spychania” szczególnie trudnych odczuć w obszar nieświadomości. Jednak tak jak unikanie problemów nie prowadzi do ich rozwiązania, tak też spychanie trudnych sytuacji do nieświadomości nie pozwala uniknąć ich konsekwencji. Nieprzepracowany konflikt psychiczny może mieć negatywny wpływ na nasze dalsze życie, dlatego należy go zlokalizować i podjąć odpowiednie kroki, by temu zaradzić.
Jak przebiega psychoterapia Poznań?
Przebieg psychoterapii w nurcie psychodynamicznym jest bardzo różny, ponieważ jest ona dostosowana do stanu i problemu pacjenta. Polega ona przede wszystkim na: rozmowie, obserwacji, analizie oraz wyciąganiu wniosków.
Psychoterapeuta Poznań obserwuje wszystkie zachowania swojego pacjenta. Zwraca przy tym uwagę m.in. na mimikę twarzy, tiki nerwowe oraz zagadnienia, których unika jego rozmówca.
Nie można określić jednoznacznie, czego dotyczą rozmowy terapeutyczne, ponieważ dotyczą wszystkiego. Poruszane tematy mogą odnosić się zarówno do trudnych wspomnień, jak i codziennych, na pozór błahych problemów. Psychoterapeuta nie narzuca również kierunku rozmowy, pacjent mówi co tym, co sam uważa za słuszne.
Zjawisko przeniesienia – o co chodzi?
Podczas psychoterapii Poznań zachodzą rozmaite zjawiska psychologiczne. Jednym z nich jest tzw. przeniesienie. Polega ono na tym, że pacjent kieruje emocje, które żywi do innych ludzi (np. rodziców, partnera) w stronę psychoterapeuty. Występuje ono w korelacji z tzw. przeciwprzeniesieniem, czyli emocjami, jakie pojawiają się u terapeuty w momencie przeniesienia. Oba te zjawiska odgrywają bardzo ważną rolę, ponieważ ich analiza, może pomóc w przepracowaniu problemów i odzyskaniu równowagi psychicznej.
Jaki nurt psychoterapeutyczny wybrać?
Skuteczność szkół terapeutycznych jest zbliżona. Niemniej jednak to od naszych indywidualnych preferencji i predyspozycji zależy, w którym nurcie będziemy czuć się najlepiej. Każda psychoterapia Poznań rozpoczyna się od wstępnej konsultacji, podczas której pacjent ma okazje zadać nurtujące go pytania, poznać prowadzącego oraz przekonać się, czy wybrana metoda jest dla niego odpowiednia. Jedynym sposobem na wybranie odpowiedniej metody psychoterapii jest doświadczenie jej na własnej skórze.
Psychoterapia Poznań – podejście psychodynamiczne w Ośrodku Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic
Ośrodek Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic specjalizuje się w psychoterapii psychodynamicznej. Jest ona polecana pacjentom, którzy zmagają się m.in. z zaburzeniami nastroju, zaburzeniami odżywiania, zaburzeniami stresowo-pourazowymi oraz dysfunkcjami w relacjach. W ramach naszej działalności prowadzimy psychoterapie dzieci i młodzieży, psychoterapie indywidualną oraz psychoterapie dla par, konsultacje seksuologiczne oraz leczenie uzależnień.
Jeśli zależy Ci na uzyskaniu pomocy od wykwalifikowanych specjalistów, skontaktuj się z nami.
Przeczytaj również:
- Diagnoza zaburzeń osobowości w oparciu o ICD-11 – Artykuł opisujący sposób diagnozy zaburzeń osobowości wg najnowszej klasyfikacji WHO.
- Odporne na psychoterapię i farmakoterapię objawy lękowe – Niektóre objawy lękowe wydają się być bardzo uporczywe a skuteczne zazwyczaj leczenie objawowe lub psychoterapia nie dają efektów. Dlaczego objaw lękowy może być odporny na psychoterapię?
- Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?
- FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z psychoterapią w naszym Ośrodku.
- Jak zachęcić bliską osobę do podjęcia terapii – krótki poradnik dla bliskich, którzy martwią się o stan członków swojej rodziny lub przyjaciół i chcieliby ich namówić na psychoterapię.