Każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył uczucia zazdrości. Wśród dzieci może być to zazdrość o zabawkę, w wieku dojrzewania kłótnia o chłopaka, a w dorosłości zazdrość o lepszą pozycję zawodową, czy partnera. Tę negatywną emocję lepiej jest zwalczać w sobie, gdyż może nam zrujnować relacje z innymi lub po prostu utrudnić życie. Psycholog Poznań to specjalista, któremu śmiało możesz opowiedzieć o swoich uczuciach i obawach. Kompetentnie przeprowadzona rozmowa prawdopodobnie zmieni Twoje nastawienie do różnych kwestii.
Czym jest uczucie zazdrości?
Zazdrość jest złożoną, bardzo negatywną emocją, która jest spowodowana poczuciem zagrożenia utraty kogoś lub czegoś. Dobry psycholog Poznań twierdzi, że jest ona chorobą – nieuleczalną – i dlatego trzeba opanować umiejętność radzenia sobie z tym uczuciem, lub nauczyć się z nim żyć. Z pewnością nie jest to łatwe, ale możliwe. Emocje te towarzyszą nam już od najwcześniejszych lat życia i są doświadczane zarówno w relacjach partnerskich, jak i rodzinnych i społecznych. Na poziomie rodzinnym występuje np. jako rywalizacja między rodzeństwem o zainteresowanie rodziców. W przypadku zazdrości społecznej z niechęcią przyglądamy się sukcesom znajomych. Bywa, że w takim przypadku zawiść przekuwa się na naszą korzyść. Zwłaszcza kiedy chcemy tym znajomym dorównać i motywujemy się do zmiany, czy zintensyfikowania swoich działań, aby osiągnąć cel. Jednak najczęściej zazdrość jest uczuciem destrukcyjnym.
Psychoterapia Poznań może pomóc zwalczyć zazdrość w związku
Z reguły zazdrość rujnuje życie samemu zazdrośnikowi, ale przede wszystkim jego partnerowi.
Obsesyjna zazdrość jest dość skomplikowanym zaburzeniem psychicznym. Jak mówi psycholog Poznań, najczęściej spowodowana jest niską samooceną. Osoba chorobliwie zazdrosna, w poczuciu swojej niskiej wartości, stale kontroluje partnera. Zachowanie to jest niszczycielskie dla relacji i wymaga pomocy psychoterapeuty Poznań. Kobiety i mężczyźni w różny sposób przejawiają zazdrość, a także inne są motywy tych ich negatywnych uczuć. Panie najmocniej obawiają się zdrady emocjonalnej, jako, że zależy im przede wszystkim na stałości, lojalności, a także pewności uczuć partnera. Panowie za to, przede wszystkim jednak boją się zdrady fizycznej. Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn zazdrość powoduje smutek, gniew, poczucie odrzucenia oraz poczucie straty.
Jak poradzić sobie z zazdrością?
Jak w przypadku każdego zaburzenia, najważniejszą sprawą jest uświadomić sobie istnienie problemu. Ważne jest też uświadomienie sobie przyczyny, z powodu której jesteśmy zazdrośni. Ma to na celu wypunktowanie własnych braków we własnej samoocenie. Nieocenioną pomocą w takiej sytuacji jest psychoterapia Poznań, podczas której psychoterapeuta Poznań zwróci uwagę na nasze mocne strony i doprowadzi do nabrania większej pewności siebie. Ze swojej strony możemy również przestrzegać kilku zasad, aby zapanować nad uczuciem zazdrości:
- nie porównujmy się z innymi – zawsze znajdzie się ktoś „lepszy”, „ mądrzejszy”, „bardziej zaradny”- ciągłe porównywanie się wpędza w kompleksy
- uwierzmy w siebie – ważne, żeby w pełni zaakceptować siebie, jakim się jest
- doceńmy to, co mamy – nie łudźmy się, że inni mają lepiej! Każdy ma swoje zmartwienia
- opanujmy złe emocje i myślmy pozytywnie – ciągle narzekając, narażamy się na dalsze niepowodzenia
- nie kumulujmy w sobie złości! – od czego mamy przyjaciół? Wygadajmy się przy nich, bądź udajmy się z wizyta do psychologa
Psycholog Poznań chętnie Cię wysłucha!
Jeśli problem, który dziś opisujemy dotyczy Ciebie, skontaktuj się z nami ! W Ośrodku Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic w Poznaniu czekają na Ciebie specjaliści, gotowi pomóc Ci odzyskać wiarę w siebie. Gwarantujemy miłą, kameralną atmosferę każdego spotkania, a także ogromne doświadczenie w prowadzeniu psychoterapii. Nie musisz już sam borykać się z problemem – wystarczy zrobić ten pierwszy krok i umówić się na wizytę. Przekonaj się, jak skuteczna może być rozmowa ze specjalistą! Nie czekaj dłużej! Zapraszamy!
Przeczytaj również:
- Diagnoza zaburzeń osobowości w oparciu o ICD-11 – Artykuł opisujący sposób diagnozy zaburzeń osobowości wg najnowszej klasyfikacji WHO.
- Odporne na psychoterapię i farmakoterapię objawy lękowe – Niektóre objawy lękowe wydają się być bardzo uporczywe a skuteczne zazwyczaj leczenie objawowe lub psychoterapia nie dają efektów. Dlaczego objaw lękowy może być odporny na psychoterapię?
- Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?
- FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z psychoterapią w naszym Ośrodku.
- Jak zachęcić bliską osobę do podjęcia terapii – krótki poradnik dla bliskich, którzy martwią się o stan członków swojej rodziny lub przyjaciół i chcieliby ich namówić na psychoterapię.