Któż z nas nie doświadczył uczucia strachu lub lęku? Nie ma raczej takiej osoby. Strach jest potrzebny – pełni funkcję obronną i chroni nas przed działaniami niebezpiecznymi dla naszego dobra. Wyróżnia się kilka rodzajów fobii, np.: strach przed zwierzętami, otwartą przestrzenią, czy fobie społeczne. Dobry psycholog Poznań proponuje terapię, która pomoże przezwyciężyć lęk.
Czym jest fobia i skąd się bierze?
Fobia jest zaburzeniem nerwicowym, które objawia się jako lęk przed danymi sytuacjami, przedmiotami, czy zjawiskami. Lęk, w przeciwieństwie do krótkotrwałego uczucia strachu, jest stanem emocjonalnym wywołującym długotrwałe napięcie lub niepokój. Długotrwały lęk nie pozwala na normalne funkcjonowanie, co w rezultacie może doprowadzić do zaburzeń osobowości. Osoby cierpiące na fobię świadomie unikają napawających ich strachem przedmiotów i sytuacji lub, jeśli nie jest to możliwe, sytuacje takie sprawiają im ogromne cierpienie. Zaburzenie można zdiagnozować jako fobię tylko wtedy, gdy schemat unikania koliduje z codziennym życiem danej osoby, z jej pracą lub życiem społecznym. Fobia może być objawem innych zaburzeń (np. depresji), bywa także związana z konstrukcją osobowości i konfliktami wewnętrznymi. Kiedy to człowiek czegoś pragnie i jednocześnie uważa, że jest to coś złego. W takich przypadkach najlepiej sprawdza się psychoterapia Poznań.
Psychoterapeuta Poznań wyjaśnia, jakie są rodzaje fobii?
Stany lękowe to, obok depresji, jedne z najbardziej rozpowszechnionych problemów psychologicznych. Badania wskazują,że już co 10 osoba cierpi na jakąś fobię. Spotykane są one pod różnymi postaciami. Do najpopularniejszych należą:
- agorafobia – lęk przed otwartą przestrzenią
- akrofobia – lęk wysokości
- arachnofobia – lęk przed pająkami
- klaustrofobia – lęk przed zamkniętymi, ciasnymi, małymi pomieszczeniami
- mizofobia – lęk przed zanieczyszczeniami, brudem
Jednak do najczęściej spotykanej należy fobia społeczna, która objawia się np. strachem przed wystąpieniem publicznym, Lękowi temu towarzyszą nieprzyjemne odczucia – drżenie rąk, kołatanie serca, czy czerwienienie się. Dobry psycholog Poznań ostrzega, że symptomy te mogą poważnie przeszkadzać w życiu wspólnotowym i uniemożliwiać rozwój zawodowy, jeśli w zakres obowiązków będą wchodzić wystąpienia publiczne.
Psychoterapia Poznań krok po kroku oswaja lęki
Leczenie niepokoju w głównej mierze uzależnione jest od rodzaju przeżywanego lęku. Łagodny przebieg może być wyciszony przez samo wprowadzenie zmian w swoim trybie życia. Niekiedy wystarczy relaksacja lub medytacja. W cięższych przypadkach dobry psycholog Poznań może okazać się niezbędny w przezwyciężeniu lęku. Terapie psychologiczne pozwalają przywrócić równowagę, zapobiegając tym samym nawrotom napadów paniki. Psychoterapeuta Poznań może zastosować metodę stopniowego odwrażliwiania, czyli desensytyzacji, która polega na powolnym oswajaniu się z przedmiotem, czy sytuacją wzbudzającymi strach. Innym sposobem leczenia fobii jest terapia implozywna – rzucenie na głęboką wodę. Ta terapia polega na długotrwałym i intensywnym oddziaływaniu bodźców powodujących lęk
W naszym Ośrodku Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic pomagamy uporać się z wszelkimi rodzajami lęków. Prowadzimy psychoterapię dla osób dorosłych, młodzieży i dzieci. Jeśli Twoje fobie ograniczają normalne funkcjonowanie lub nawet blokują rozwój osobisty, czy zawodowy, koniecznie zgłoś się do nas! Nasi wykwalifikowani specjaliści pomogą przebrnąć przez trudy przezwyciężenia strachu i przywrócą radość życia. Zadzwoń już dziś i umów się na wizytę! Serdecznie zapraszamy do kontaktu!
Przeczytaj również:
- Diagnoza zaburzeń osobowości w oparciu o ICD-11 – Artykuł opisujący sposób diagnozy zaburzeń osobowości wg najnowszej klasyfikacji WHO.
- Odporne na psychoterapię i farmakoterapię objawy lękowe – Niektóre objawy lękowe wydają się być bardzo uporczywe a skuteczne zazwyczaj leczenie objawowe lub psychoterapia nie dają efektów. Dlaczego objaw lękowy może być odporny na psychoterapię?
- Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?
- FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z psychoterapią w naszym Ośrodku.
- Jak zachęcić bliską osobę do podjęcia terapii – krótki poradnik dla bliskich, którzy martwią się o stan członków swojej rodziny lub przyjaciół i chcieliby ich namówić na psychoterapię.