Jak zapanować nad emocjami? - radzi psychoterapeuta Poznań

Style Sampler

Layout Style

Patterns for Boxed Mode

Backgrounds for Boxed Mode

All fields are required.

Close Appointment form

      Jak zapanować nad emocjami? – radzi psychoterapeuta Poznań

      • Home
      • Jak zapanować nad emocjami? – radzi psychoterapeuta Poznań
      Jak zapanować nad emocjami? – radzi psychoterapeuta Poznań

      Emocje to rodzaj uczuć, które towarzysza nam przez całe życie. Trudno określić, czym tak naprawdę są. Psychoterapeuta Poznań stwierdza, że bezsprzecznie emocje odgrywają w naszym życiu bardzo ważną rolę. Podpowiadają, co jest dla nas dobre, a czego należy się bać. Źródeł wykształcenia się emocji należy szukać w ewolucji. Strach wydaje się być pierwotnym uczuciem warunkującym przetrwanie. Nasi przodkowie nauczyli się, jak odpowiednio reagować w zagrażających momentach i dzięki temu nasz gatunek przetrwał do dziś.

      Psycholog Poznań mówi, czym są emocje?

      Emocje rzadko maja coś wspólnego z rzeczywistością, przeważnie wywołane zostają poprzez zdarzenia wewnętrzne (wspomnienia, wyobrażenia, fantazje). Są one bardzo ważnym czynnikiem naszego życia i niezależnie od tego, czy tego chcemy, czy nie, odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu. Charakteryzują się tym ,że pojawiają się nieoczekiwanie i są związane z jakimiś wydarzeniami lub tematyką. Jak dodaje psychoterapeuta Poznań, te silne uczucia mogą wywołać w nas inni ludzie. Możemy zatem stwierdzić, że emocje są odpowiedziami na to, co spotykamy na swojej życiowej drodze. Najczęściej wiążemy je z psychiką, należy jednak pamiętać, że maja one także wpływ na funkcjonowanie ciała. Strachowi towarzyszy np. przyśpieszone bicie serca, wzmożona potliwość, przy zawstydzeniu natomiast występuje rozszerzenie naczyń krwionośnych powodujące zaczerwienienie.

      Jak dzielimy emocje?

      Żaden właściwie podział emocji nie jest doskonały. Stany emocjonalne przenikają się wzajemnie- choćby żal z miłością, czy ze smutkiem. Zakres możliwych emocji jest naprawdę duży. Z reguły możemy je rozdzielić na pozytywne i negatywne, pierwotne i wtórne oraz podstawowe. Do podstawowych zaliczamy: strach, złość, wstyd, smutek, radość i miłość. Każda z nich ma różne oddcienie i ekspresję, np. strach – od niepokoju aż po przerażenie, złość – od irytacji po wściekłość. Emocje zmieniają naszą motywację, utrudniają, a także ułatwiają działanie, powodują nieracjonalne zachowania, wpływają na nasze decyzje, postawy i wybory. Rozumienie ich jest jednym z elementów zachowania zdrowia psychicznego.

      Psycholog Poznań podpowiada, jak sobie radzić z emocjami

      Emocje można „przepracować” samodzielnie – po głębokim zastanowieniu się, skąd poszczególne u nas się biorą. Ważne, aby uświadomić sobie , ze nie ma złych emocji. Nie warto udawać, nawet przed samym sobą, żalu, czy smutku. Lepiej po prostu na chwile na nich się skupić i znaleźć ich przyczyny, a następnie postarać się je przezwyciężyć. Odpychane emocje niejednokrotnie wracają ze zwiększoną siłą i wtedy stają się jeszcze bardziej bolesne. Czasem jednak nie dajemy rady i praca z samym sobą nie wystarcza, do pokonania negatywnych emocji. Psychoterapia Poznań może wtedy okazać się niezastąpionym wsparciem .

      Umów się na wizytę – psychoterapeuta Poznań zaprasza!

      Nasza placówka od lat pomaga pacjentom w uporaniu się z różnego rodzaju problemami, które dotyczą psychicznej i emocjonalnej strony życia. W naszej ofercie znajduje się psychoterapia dorosłych, psychoterapia młodzieży Poznań, psychoterapia dzieci Poznań, a także konsultacje z zakresu seksuologii. Leczenie depresji Poznań także znajduje się w zakresie naszych kompetencji, podobnie , jak leczenie uzależnień. Jeśli więc dręczą Cię kłopoty, z którymi nie możesz się sam uporać, zgłoś się do nas! Zespół naszych wykwalifikowanych specjalistów pozwoli Ci spojrzeć na problem z innej perspektywy i spróbuje znaleźć najlepsze rozwiązanie. Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

      Przeczytaj również:

      1. Diagnoza zaburzeń osobowości w oparciu o ICD-11 – Artykuł opisujący sposób diagnozy zaburzeń osobowości wg najnowszej klasyfikacji WHO.
      2. Odporne na psychoterapię i farmakoterapię objawy lękowe – Niektóre objawy lękowe wydają się być bardzo uporczywe a skuteczne zazwyczaj leczenie objawowe lub psychoterapia nie dają efektów. Dlaczego objaw lękowy może być odporny na psychoterapię?
      3. Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?
      4. FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z psychoterapią w naszym Ośrodku.
      5. Jak zachęcić bliską osobę do podjęcia terapii – krótki poradnik dla bliskich, którzy martwią się o stan członków swojej rodziny lub przyjaciół i chcieliby ich namówić na psychoterapię.

      Related Posts