Wiek dojrzewania to trudny czas dla dzieci. Jest to okres, w którym zaczynają mieć coraz więcej problemów, a poradzenie sobie z nimi może przysparzać im wielu trudności. W takim wypadku warto udać się do specjalisty, jakim jest psychoterapeuta. Psychoterapia dzieci Poznań pomoże dziecku poradzić sobie z różnymi komplikacjami. Jak wygląda taka wizyta i kiedy się na nią udać?
Wizyta u psychoterapeuty – w jakim momencie się zgłosić?
Odwiedzenie specjalisty konieczne jest wtedy, gdy zachowanie dziecka zaczyna negatywnie oddziaływać i na nie, i na otoczenie. Wiek dojrzewania to trudny czas. Skutki widoczne są również w relacjach rodzinnych oraz przyjacielskich. Jedną z przesłanek do tego, aby zapisać je na psychoterapię jest agresywne zachowania dziecka, niekontrolowane napady złości czy nasilające się stany lękowe. Uważna obserwacja zachowania pozwoli na szybką reakcję oraz wstępną analizę występujących problemów. Psychoterapia dzieci Poznań to także rozwiązanie dla tych, którzy cierpią na zaburzenia snu, problemy z nauką czy wahania nastroju. Jest to równie częsty objaw, który występuje wtedy, gdy dziecko zaczyna mieć problemy emocjonalne. Nastolatkowie podatni są również na różnego rodzaju uzależnienia, które negatywnie wpływają na ich kondycję psychiczną. Najważniejsze jest jednak to, aby bacznie obserwować dziecko oraz być dla niego wyrozumiałym w trudnych dla niego momentach.
Jak wygląda psychoterapia dzieci Poznań?
Psychoterapia może mieć różne oblicze, ze względu na to, w jakim wieku jest dziecko. Psychoterapia dzieci Poznań przeznaczona jest zarówno dla dzieci od 4. do 10. roku życia, jak i dla nastolatków od 11. do 18. roku życia. Wizyta młodszych polega na analizie procesu zabawy, treści emocjonalnych, a także więzi łączących dziecko z bliskimi osobami. Warto dodać, że w trzech pierwszych spotkaniach poprzedzających terapię, dziecku towarzyszą rodzice. W ten sposób psychoterapeuta ma możliwość zebrania szczegółowych informacji dotyczących pacjenta. Psychoterapia nastolatków polega zaś na analizie procesu funkcjonowania dziecka w trakcie relacji ze specjalistą. Pierwsze spotkanie pacjenta z lekarzem, tak jak w przypadku dzieci młodszych, również odbywa się w obecności rodziców.
Korzyści płynące z psychoterapii
Psychoterapia dzieci Poznań za zadanie ma pomóc dziecku zrozumieć procesy zachodzące w jego psychice. Działania psychoterapeuty sprawią, że pacjent nauczy się radzić sobie z problemami emocjonalnymi, przykładowo takimi jak stres, agresja, lęk czy frustracja, a także z nowymi życiowymi sytuacjami. Celem jest również zmniejszenie oraz zmiana niepokojących zachowań dziecka. Psychoterapia polega na indywidualnym dobraniu rodzaju działania w zależności od problemów, z którymi boryka się pacjent. Współpraca dziecka z psychoterapeutą pomoże mu także poprawnie nawiązywać relacje z innymi, a także odpowiednio rozwijać się. Jeżeli Twoje dziecko potrzebuje pomocy psychoterapeuty, skontaktuj się ze specjalistą.
Przeczytaj również:
- Diagnoza zaburzeń osobowości w oparciu o ICD-11 – Artykuł opisujący sposób diagnozy zaburzeń osobowości wg najnowszej klasyfikacji WHO.
- Odporne na psychoterapię i farmakoterapię objawy lękowe – Niektóre objawy lękowe wydają się być bardzo uporczywe a skuteczne zazwyczaj leczenie objawowe lub psychoterapia nie dają efektów. Dlaczego objaw lękowy może być odporny na psychoterapię?
- Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?
- FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z psychoterapią w naszym Ośrodku.
- Jak zachęcić bliską osobę do podjęcia terapii – krótki poradnik dla bliskich, którzy martwią się o stan członków swojej rodziny lub przyjaciół i chcieliby ich namówić na psychoterapię.