Style Sampler

Layout Style

Patterns for Boxed Mode

Backgrounds for Boxed Mode

All fields are required.

Close Appointment form

Charakteopatia czyli inne zaburzenia psychiczne mogące przypominać zaburzenia osobowości

  • Home
  • Charakteopatia czyli inne zaburzenia psychiczne mogące przypominać zaburzenia osobowości
Charakteopatia czyli inne zaburzenia psychiczne mogące przypominać zaburzenia osobowości

No Comments

Niektóre choroby neurozwyrodnieniowe takie jak Alzheimer, choroba Picka uszkadzają bardzo ważne z punktu widzenia osobowości obszary naszego mózgu.

Płaty czołowe i skroniowe są odpowiedzialne za kontrolę naszej emocjonalności, istnienie uczuć wyższych, przewidywanie konsekwencji własnych zachowań, poczucie winy i wstyd. Uszkodzenie tych obszarów, czy to mechaniczne czy w wyniku choroby może mieć katastrofalne skutki dla funkcjonowania takiej osoby. Najbardziej znanym przypadkiem klinicznym był niejaki Phineas Gauge który po urazie głowy zmienił się z przeciętnego człowieka w hulakę i skorego do wybuchów gniewu furiata.

Zaburzenia osobowości, które nie są pochodzenia organicznego zazwyczaj zaczynają się manifestować we wczesnej lub średniej dorosłości. Już wtedy sztywność zachowań danej osoby daje się we znaki jej lub jej otoczeniu. Jeśli jednak zaburzenia ujawniają się w zaawansowanej dorosłości lub wieku podeszłym to o wiele bardziej prawdopodobne są zaburzenia natury neurologicznej.

Czynniki, które mogą wywołać organiczne zmiany osobowości to różnego rodzaju uszkodzenia mózgu, w wyniku chorób, infekcji, długotrwałego nadużywania alkoholu lub po prostu urazu. W tej sytuacji, leczenie będzie w głównej mierze opierało się na rehabilitacji neurologicznej i farmakoterapii a psychoterapia będzie miała charakter wspierający. Zazwyczaj objawy organicznych zaburzeń osobowości będą podobne do narcystycznych zaburzeń osobowości.

W każdej sytuacji zachęcamy jednak do kontaktu z wyszkolonym psychoterapeutą, który specjalizuje się w leczeniu zaburzeń osobowości i będzie mógł wesprzeć lekarzy w postawieniu precyzyjnej diagnozy.

  • Share This

About the author

Jakub Bętkowski

Related Posts

There are currently no articles related to this post.

Submit a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>