Style Sampler

Layout Style

Patterns for Boxed Mode

Backgrounds for Boxed Mode

All fields are required.

Close Appointment form

   Psychoterapia Poznań i jej rola w walce z poczuciem samotności

   • Home
   • Psychoterapia Poznań i jej rola w walce z poczuciem samotności
   Psychoterapia Poznań i jej rola w walce z poczuciem samotności

   No Comments

   Samotność to subiektywne uczucie, którego prawdopodobnie każdy z nas doświadczył chociaż raz w życiu. Jeśli jest jedynie stanem przejściowym, nie dzieje się nic złego. Problem pojawia się dopiero w momencie, kiedy poczucie dyskomfortu trwa długo i wywiera duży wpływ na styl oraz jakość naszego życia. Jak walczyć z osamotnieniem? Czy usilne nawiązywanie nowych relacji może przynieść ulgę? Czy psychoterapia Poznań może pomóc w odzyskaniu stabilności?

   Samotność  – chwilowa dolegliwość czy permanentny stan?

   Samotność można podzielić na kilka rodzajów. Na potrzeby tego wpisu skupimy się na dwóch, najczęściej spotykanych odmianach.

   Samotność przejściowa – jest nieprzyjemnym i dotkliwym stanem. Jej przyczyną zwykle są wydarzenia tj. przeprowadzka, rozpad związku czy śmierć bliskiej osoby. Ponieważ wywołują ją poniekąd trudne, nieprzewidziane i intensywne przeżycia – emocje jej towarzyszące również najczęściej należą do intensywnych. Nie trwają one jednak długo. Po zmianie miejsca zamieszkania nawiązujemy nowe znajomości, uczymy się żyć bez partnera, z którym spędzaliśmy każdą wolną chwilę, a z czasem godzimy się z odejściem członka rodziny lub bliskiego przyjaciela.

   Samotność chroniczna – jest ona znacznie poważniejszym stanem i wywiera więcej negatywnych skutków niż samotność przejściowa. Jak można się łatwo domyślić – w tym przypadku poczucie osamotnienia nie przemija. Ten nieustępujący stan oddziałuje na życie i samopoczucie osoby go doświadczającej. Obniża się jej samoocena, traci ona wiarę w siebie i swoją wartość, próbuje maskować dotkliwe uczucia lub nawiązywać relacje, które nie dają jej satysfakcji. Czuje się odrzucona i wyalienowana. Często w rezultacie zamyka się w sobie, a to prowadzi do pogłębienia poczucia samotności i odrzucenia. Wszystko to jest przyczyną dużego stresu, który wpływa nie tylko na sferę emocjonalną człowieka. Mogą pojawić się także dolegliwości fizyczne i choroby somatyczne. Osoby doświadczające tego typu samotności często skarżą się na bóle głowy, zmęczenie, problemy ze snem. Są również znacznie bardziej narażone na depresję.

   W związku z tym, że oba rodzaje samotności wpływają na nasze życie lub są skutkiem zachodzących zmian, można (a nawet warto) zmierzyć się z nimi rozpoczynając psychoterapie w Poznaniu (lub innym mieście).

   Nieprawidłowe praktyki

   Spora część społeczeństwa walczy z samotnością w nieodpowiedni sposób. Dla przykładu niektórzy próbują wyprzeć to uczucie ze swojej świadomości. Kreują się wtedy na samowystarczalnych, przebojowych ludzi sukcesu, którzy nikogo nie potrzebują do szczęścia.  Inni z kolei próbują za wszelką cenę nawiązywać nowe znajomości i związki. Robią to zbyt szybko, bez zastanowienia i wyboru wartościowych ludzi, przez co ich nowe relacje są płytkie i nie mogą zapełnić poczucia pustki. Częstym zjawiskiem jest również większa skłonność do używek i związanych z nimi uzależnień. Są to mechanizmy obronne, z którymi należy walczyć, zanim nie będzie za późno.

   Psychoterapia Poznań – wsparcie i identyfikacja źródła problemu

   Psychoterapia Poznań może być pomocą w walce ze skutkami oraz z przyczynami samotności. Trudno wskazać konkretny nurt, ponieważ każdy z nas jest inny i każdemu może pomóc inne podejście do problemu. Niemniej jednak w przypadku omawianego problemu dużą skutecznością cieszy się terapia psychodynamiczna. Podczas sesji pacjent wraz z psychoterapeutą omawiają dotychczasowe przeżycia, przemyślenia oraz związane  z nimi emocje. Tym sposobem można zidentyfikować źródło i przyczynę samotności człowieka (która często jest znacznie mniej oczywista, niż mogłoby się wydawać) oraz uświadomić sobie i przepracować niepożądane powtarzalne schematy.

   • Share This

   About the author

   Submit a comment

   Your email address will not be published. Required fields are marked *

   Leave a Reply

   You may use these HTML tags and attributes:

   <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>