Style Sampler

Layout Style

Patterns for Boxed Mode

Backgrounds for Boxed Mode

All fields are required.

Close Appointment form

   Seksuolog Poznań a terapia związana z leczeniem skutków nadużyć seksualnych

   • Home
   • Seksuolog Poznań a terapia związana z leczeniem skutków nadużyć seksualnych
   Seksuolog Poznań a terapia związana z leczeniem skutków nadużyć seksualnych

   Nadużycia seksualne odciskają duże piętno na życiu oraz psychice kobiet i mężczyzn. Zwykle trudno jest im zwrócić się o pomoc, ponieważ odczuwają silny lęk, wstyd a nawet poczucie winy. Warto jednak jak najszybciej rozpocząć terapię grupową lub indywidualną. Seksuolog Poznań pomoże zmierzyć się z doświadczana traumą i zwalczyć powtarzanie destrukcyjnych schematów.

   Seksuolog Poznań – kiedy zwrócić się do specjalisty?

   Molestowanie lub inne nadużycia na tle seksualnym prowadzą do wielu negatywnych konsekwencji w przyszłości. Do najczęstszych zalicza się:

   – uporczywą dysforię (impulsywne, wyolbrzymione, nieadekwatne do sytuacji reakcje),

   – myśli samobójcze,

   – poczucie wstydu, winy lub bezradności,

   – problemy w nawiązaniu intymnych relacji,

   – problemy z zaufaniem,

   – poczucie wyizolowania.

   Jeżeli zmagasz się z tymi lub innymi negatywnymi skutkami, powinieneś poszukać pomocy u specjalisty.

   Pamiętaj, że seksuolog Poznań może zajmować się zarówno zaburzeniami o podłożu biologicznym, jak i psychologicznym.  Wszystko zależy od jego specjalizacji.

   Lęk przed rozpoczęciem terapii

   Wiele osób zwleka z rozpoczęciem jakiejkolwiek formy terapii. Nie chcą wracać do traumatycznych wspomnień i rozmawiać o krzywdach, których doświadczyli. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że choć cały proces terapii nie jest łatwy dla pacjenta, to często najtrudniejsze jest zrobienie pierwszego kroku. Psychoterapeuta lub seksuolog Poznań posiada przygotowanie merytoryczne, dzięki któremu jest w stanie odpowiednio pokierować przebiegiem spotkań. Powinien być on również  osobą, którą wyróżniają cechy tj. empatia, chęć zrozumienia i pomocy. Dzięki temu jest  w stanie dostrzec granice, na których przekroczenie jego pacjent jeszcze nie jest gotowy.

   Jak wygląda psychoterapia?

   Terapia jest przestrzenią do rozmowy o traumach, związanych z nimi uczuciach i trudnościach będących konsekwencją przykrych przeżyć. Poruszanie tych tematów w gabinecie pozwala nabrać pacjentowi swego rodzaju dystansu i pomaga stopniowo pozbywać się ciężaru, z którym ofiara często borykała się od wielu lat. Ważnym czynnikiem jest zaufanie. Nie należy ukrywać przed psychoterapeutą żadnych faktów czy bać się oceny z jego strony. Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz się otworzyć, warto zastanowić się nad znalezieniem innego specjalisty. Nie należy jednak popadać w skrajności. Upewnij się wcześniej, czy Twoja niechęć do psychoterapeuty lub seksuologa Poznań nie jest mechanizmem obronnym.

   Terapia grupowa i grupy wsparcia

   Często spotykanym rozwiązaniem jest udział w tzw. grupach wsparcia. Ich uczestnicy pod okiem specjalisty dzielą się swoimi doświadczeniami i rozmawiają o postępach, jakie udało im się wypracować. Już sama obecność ludzi posiadających podobne doświadczenia  często działa terapeutycznie. Dzięki temu każdy z uczestników wyzbywa się błędnego przekonania, że tylko on zastał wykorzystany. Obserwacja osób czyniących postępy działa również motywująco i napawa nadzieją.

   Każdemu może odpowiadać inna forma wsparcia. Jedni wolą pracować podczas terapii indywidualnej, inni lepiej czują się na spotkaniach grupy wsparcia. Jednak niezależnie od tego, co wybierzesz, najważniejszym zadaniem jest przerwanie milczenia i szukanie dla siebie pomocy.

   Wykonaj więc pierwszy krok i umów się na pierwsze spotkanie z jednym z naszych psychoterapeutów.

   Przeczytaj również:

   1. Diagnoza zaburzeń osobowości w oparciu o ICD-11 – Artykuł opisujący sposób diagnozy zaburzeń osobowości wg najnowszej klasyfikacji WHO.
   2. Odporne na psychoterapię i farmakoterapię objawy lękowe – Niektóre objawy lękowe wydają się być bardzo uporczywe a skuteczne zazwyczaj leczenie objawowe lub psychoterapia nie dają efektów. Dlaczego objaw lękowy może być odporny na psychoterapię?
   3. Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?
   4. FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z psychoterapią w naszym Ośrodku.
   5. Jak zachęcić bliską osobę do podjęcia terapii – krótki poradnik dla bliskich, którzy martwią się o stan członków swojej rodziny lub przyjaciół i chcieliby ich namówić na psychoterapię.

   Related Posts