Psychoterapeuta Poznań mówi o zespole stresu pourazowego

Style Sampler

Layout Style

Patterns for Boxed Mode

Backgrounds for Boxed Mode

All fields are required.

Close Appointment form

      Psychoterapeuta Poznań mówi o zespole stresu pourazowego

      • Home
      • Psychoterapeuta Poznań mówi o zespole stresu pourazowego
      Psychoterapeuta Poznań mówi o zespole stresu pourazowego

      Zespół stresu pourazowego (PTSD) jest schorzeniem będącym następstwem traumatycznych przeżyć. Wczesna diagnoza i terapia (czasem połączona z farmakoterapią) pozwala najpierw złagodzić, a następnie wyleczyć przyczyny i objawy, które uniemożliwiają lub znacznie utrudniają funkcjonowanie w codziennym życiu.  Diagnozy, o której mowa dokonuje psycholog lub psychoterapeuta (w Poznaniu, Warszawa lub innym większym lub mniejszym mieście).

      Psychoterapeuta Poznań wyjaśnia, czym jest PTSD

      Stres pourazowy jest zespołem chorobowym wywołanym przez traumatyczne wydarzenia tj. wypadki, katastrofy (np. powódź), ciężkie urazy ciała, gwałt, molestowanie czy przemoc psychiczna. Do najbardziej narażonej grupy zalicza się:

      – osoby, które doświadczyły traumy w sposób bezpośredni (tzn. że były bezpośrednimi ofiarami lub światkami podczas silnie stresogennego wydarzenia);

      – osoby, które były bezradne wobec krzywdy swojej lub innych.

      Wskazane osoby odczuwały też silny strach, bezradność i/lub przerażenie. Objawy stresu pourazowego często nie ujawniają się od razu. Zwykle można je zaobserwować po upływie od jednego lub kilku miesięcy od przeżycia traumatycznych doświadczeń. Psychoterapeuta Poznań zaznacza jednak, że nie jest to reguła, a zespół stresu pourazowego może ujawnić się nawet po kilku latach.

      Objawy stresu pourazowego

      W psychologii wyróżnia się podział na trzy grupy objawów PTSD. Należą do nich:

      I. Ciągłe powracanie do traumatycznych doświadczeń

      W grupie tych objawów można wymienić:

      – nawracające natrętne wspomnienia,

      – powtarzające się koszmary senne,

      – silny niepokój wywołany wewnętrznymi lub zewnętrznymi bodźcami, które w jakiś sposób symbolizują lub przypominają traumatyczne doświadczenie lub jego element.

      II. Unikanie bodźców związanych w jakiś sposób z traumatycznym wydarzeniem, a także obniżenie reaktywności. Mogą się one objawiać w następujący sposób:

      – unikanie myśli i rozmów nawiązujących do urazu,

      – problem z przypomnieniem znaczących aspektów urazu,

      – poczucie wyalienowania,

      – niechęć do nadchodzącej przyszłości.

      III. Pojawienie się objawów fizycznych np.:

      – nadpobudliwość,

      – problemy ze snem,

      – problemy z koncentracją,

      – rozdrażnienie,

      – chorobliwa czujność,

      – nadmierne reakcje lękowe.

      Psychoterapeuta Poznań: zespół stresu pourazowego można leczyć

      PTSD jest zespołem chorobowym, który można leczyć. Nie należy bagatelizować objawów i liczyć na to, że ustąpią one po upływie określonego czasu. W ten sposób jedynie opóźnisz swój powrót do dobrej kondycji psychicznej (a często również fizycznej). Psycholog lub psychoterapeuta Poznań na podstawie wieku, stanu zdrowia, występujących objawów i przyczyn zaburzeń opracuje indywidualny plan leczenia.

      Pokonaj swoje słabości

      Jeśli podejrzewasz, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z zespołem stresu pourazowego, skorzystaj z pomocy specjalisty. Zdrowie psychiczne często jest ważniejsze od zdrowia psychicznego, ponieważ to właśnie ono wywiera dominujący wpływ na jakość codziennego życia. W Ośrodku Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic znajdziesz wykwalifikowanych psychoterapeutów, którzy pomogą pozbyć się nie tylko objawów, ale również przyczyny problemu. Wykonaj pierwszy krok i umów się na wizytę. Kontakt znajdziesz tutaj.

      Przeczytaj również:

      1. Diagnoza zaburzeń osobowości w oparciu o ICD-11 – Artykuł opisujący sposób diagnozy zaburzeń osobowości wg najnowszej klasyfikacji WHO.
      2. Odporne na psychoterapię i farmakoterapię objawy lękowe – Niektóre objawy lękowe wydają się być bardzo uporczywe a skuteczne zazwyczaj leczenie objawowe lub psychoterapia nie dają efektów. Dlaczego objaw lękowy może być odporny na psychoterapię?
      3. Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?
      4. FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z psychoterapią w naszym Ośrodku.
      5. Jak zachęcić bliską osobę do podjęcia terapii – krótki poradnik dla bliskich, którzy martwią się o stan członków swojej rodziny lub przyjaciół i chcieliby ich namówić na psychoterapię.

      Related Posts