Czy psychoterapia młodzieży może okiełznać jej agresję?

Style Sampler

Layout Style

Patterns for Boxed Mode

Backgrounds for Boxed Mode

All fields are required.

Close Appointment form

      Czy psychoterapia młodzieży może okiełznać jej agresję?

      • Home
      • Czy psychoterapia młodzieży może okiełznać jej agresję?
      Czy psychoterapia młodzieży może okiełznać jej agresję?

      Czas dojrzewania to okres testowania zakresu własnej swobody. To trudny czas zarówno dla nastolatka, jak i jego najbliższego otoczenia. Przyczyn agresywnego zachowania należy dopatrywać się zarówno w czynnikach wrodzonych, osobowościowych, jak i tych, które pochodzą z relacji w szkole, środowisku lokalnym, czy środkach masowego przekazu. Poznanie czynników wpływających na agresywne zachowania dzieci i młodzieży jest kluczowym etapem, od którego rozpoczyna się psychoterapia młodzieży.

      Psycholog Poznań wyjaśnia, czym jest agresja?

      Agresją nazywamy każde działanie, które jest zamierzone i powoduje wyrządzenie komuś krzywdy, bólu, szkody lub straty. Jak dodaje psychoterapeuta Poznań, także krzywdzenie i okaleczanie samego siebie. Przejawem agresji jest również używanie wulgarnego języka. Nastolatki często rozwiązują konflikty poprzez kłótnie, bójki, przezwiska. Związane jest to przeważnie z kryzysem tożsamości w wieku dojrzewania. Agresja młodego człowieka generuje poważne konsekwencje, np. w szkole, choć świadczy tak naprawdę o słabości dziecka i braku umiejętności radzenia sobie z kumulacją negatywnych uczuć. Psychoterapia młodzieży ma na celu nauczenie jej konstruktywnych sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach, a także negocjacji i rozmów. Jest to żmudny proces, wymaga sporo czasu, w czasie którego młodzi powinni móc liczyć na wyrozumiałość i cierpliwość dorosłych.

      Czym różni się przemoc od agresji?

      O przemocy mówimy wtedy, kiedy osoba atakująca jest silniejsza fizycznie i/lub psychicznie. Cechą wyróżniającą przemoc jest właśnie brak równowagi sił. W przypadku przemocy tworzą się role ofiary i i sprawcy. Często grupa wybiera „kozła ofiarnego”, którym z reguły stają się osoby ciche, nieśmiałe, gorzej sytuowane. Ostracyzm członków grupy przejawia się szykanowaniem swojej ofiary, pastwieniem się nad nią i wykluczają ze swojego środowiska. Dobry psychoterapeuta Poznań podkreśla, że na pojawiającą się przemoc należy reagować natychmiast i radykalnie. Narusza ona bowiem podstawowe prawo każdego dziecka do życia w poczuciu bezpieczeństwa. W przeciwnym razie może ona prowadzić do nieodwracalnej w skutkach destrukcji psychiki młodego człowieka. W związku z tym nastolatek musi uzyskać wyraźną informację – przemocy nie można używać, nikt nie ma prawa upokarzać innych i znęcać się nad słabszymi. Granica powinna być bardzo wyraźnie wyznaczona.

      Psychoterapia młodzieży może okazać się niezbędna!

      Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy nasze dziecko jest agresorem albo ofiarą przemocy rówieśniczej? W przypadku, kiedy nasz nastolatek jest agresywny, należy unikać kar fizycznych. Pamiętajmy – agresja rodzi agresję, a kary fizyczne przynoszą odwrotny skutek od zamierzonego – wzmocnienie zachowań agresywnych. My – dorośli powinniśmy dawać przykład i pokazywać w jaki sposób rozwiązywać problemy i konflikty, które są nieodłączną przecież częścią naszego życia. Z młodymi ludźmi należy rozmawiać na wszystkie tematy, nawet te najtrudniejsze. A przede wszystkim diagnozować przyczyny i skutki agresji oraz wskazywać korzyści płynące z umiejętności walki na argumenty, a nie pięści. Jeśli to nie wystarczy, może warto poprosić o pomoc specjalistę? Dobry psychoterapeuta Poznań na pewno wskaże skuteczne sposoby radzenia sobie ze stresem, a także konstruktywnego rozładowywania gniewu i frustracji.

      Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami, którzy w naszej placówce udzielają pomocy w różnych kryzysowych sytuacjach. W zakresie naszej oferty znajduje się leczenie depresji Poznań, a także leczenie zaburzeń osobowości Poznań. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych. Gwarantujemy dyskrecję i dużą dozę empatii. Nie czekaj dłużej – umów się na wizytę już dziś! Zapraszamy!

      Przeczytaj również:

      1. Diagnoza zaburzeń osobowości w oparciu o ICD-11 – Artykuł opisujący sposób diagnozy zaburzeń osobowości wg najnowszej klasyfikacji WHO.
      2. Odporne na psychoterapię i farmakoterapię objawy lękowe – Niektóre objawy lękowe wydają się być bardzo uporczywe a skuteczne zazwyczaj leczenie objawowe lub psychoterapia nie dają efektów. Dlaczego objaw lękowy może być odporny na psychoterapię?
      3. Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?
      4. FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z psychoterapią w naszym Ośrodku.
      5. Jak zachęcić bliską osobę do podjęcia terapii – krótki poradnik dla bliskich, którzy martwią się o stan członków swojej rodziny lub przyjaciół i chcieliby ich namówić na psychoterapię.

      Related Posts