Style Sampler

Layout Style

Patterns for Boxed Mode

Backgrounds for Boxed Mode

All fields are required.

Close Appointment form

   Czy psychoterapia młodzieży może okiełznać jej agresję?

   • Home
   • Czy psychoterapia młodzieży może okiełznać jej agresję?
   Czy psychoterapia młodzieży może okiełznać jej agresję?

   Czas dojrzewania to okres testowania zakresu własnej swobody. To trudny czas zarówno dla nastolatka, jak i jego najbliższego otoczenia. Przyczyn agresywnego zachowania należy dopatrywać się zarówno w czynnikach wrodzonych, osobowościowych, jak i tych, które pochodzą z relacji w szkole, środowisku lokalnym, czy środkach masowego przekazu. Poznanie czynników wpływających na agresywne zachowania dzieci i młodzieży jest kluczowym etapem, od którego rozpoczyna się psychoterapia młodzieży.

   Psycholog Poznań wyjaśnia, czym jest agresja?

   Agresją nazywamy każde działanie, które jest zamierzone i powoduje wyrządzenie komuś krzywdy, bólu, szkody lub straty. Jak dodaje psychoterapeuta Poznań, także krzywdzenie i okaleczanie samego siebie. Przejawem agresji jest również używanie wulgarnego języka. Nastolatki często rozwiązują konflikty poprzez kłótnie, bójki, przezwiska. Związane jest to przeważnie z kryzysem tożsamości w wieku dojrzewania. Agresja młodego człowieka generuje poważne konsekwencje, np. w szkole, choć świadczy tak naprawdę o słabości dziecka i braku umiejętności radzenia sobie z kumulacją negatywnych uczuć. Psychoterapia młodzieży ma na celu nauczenie jej konstruktywnych sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach, a także negocjacji i rozmów. Jest to żmudny proces, wymaga sporo czasu, w czasie którego młodzi powinni móc liczyć na wyrozumiałość i cierpliwość dorosłych.

   Czym różni się przemoc od agresji?

   O przemocy mówimy wtedy, kiedy osoba atakująca jest silniejsza fizycznie i/lub psychicznie. Cechą wyróżniającą przemoc jest właśnie brak równowagi sił. W przypadku przemocy tworzą się role ofiary i i sprawcy. Często grupa wybiera „kozła ofiarnego”, którym z reguły stają się osoby ciche, nieśmiałe, gorzej sytuowane. Ostracyzm członków grupy przejawia się szykanowaniem swojej ofiary, pastwieniem się nad nią i wykluczają ze swojego środowiska. Dobry psychoterapeuta Poznań podkreśla, że na pojawiającą się przemoc należy reagować natychmiast i radykalnie. Narusza ona bowiem podstawowe prawo każdego dziecka do życia w poczuciu bezpieczeństwa. W przeciwnym razie może ona prowadzić do nieodwracalnej w skutkach destrukcji psychiki młodego człowieka. W związku z tym nastolatek musi uzyskać wyraźną informację – przemocy nie można używać, nikt nie ma prawa upokarzać innych i znęcać się nad słabszymi. Granica powinna być bardzo wyraźnie wyznaczona.

   Psychoterapia młodzieży może okazać się niezbędna!

   Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy nasze dziecko jest agresorem albo ofiarą przemocy rówieśniczej? W przypadku, kiedy nasz nastolatek jest agresywny, należy unikać kar fizycznych. Pamiętajmy – agresja rodzi agresję, a kary fizyczne przynoszą odwrotny skutek od zamierzonego – wzmocnienie zachowań agresywnych. My – dorośli powinniśmy dawać przykład i pokazywać w jaki sposób rozwiązywać problemy i konflikty, które są nieodłączną przecież częścią naszego życia. Z młodymi ludźmi należy rozmawiać na wszystkie tematy, nawet te najtrudniejsze. A przede wszystkim diagnozować przyczyny i skutki agresji oraz wskazywać korzyści płynące z umiejętności walki na argumenty, a nie pięści. Jeśli to nie wystarczy, może warto poprosić o pomoc specjalistę? Dobry psychoterapeuta Poznań na pewno wskaże skuteczne sposoby radzenia sobie ze stresem, a także konstruktywnego rozładowywania gniewu i frustracji.

   Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami, którzy w naszej placówce udzielają pomocy w różnych kryzysowych sytuacjach. W zakresie naszej oferty znajduje się leczenie depresji Poznań, a także leczenie zaburzeń osobowości Poznań. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych. Gwarantujemy dyskrecję i dużą dozę empatii. Nie czekaj dłużej – umów się na wizytę już dziś! Zapraszamy!

   Przeczytaj również:

   1. Diagnoza zaburzeń osobowości w oparciu o ICD-11 – Artykuł opisujący sposób diagnozy zaburzeń osobowości wg najnowszej klasyfikacji WHO.
   2. Odporne na psychoterapię i farmakoterapię objawy lękowe – Niektóre objawy lękowe wydają się być bardzo uporczywe a skuteczne zazwyczaj leczenie objawowe lub psychoterapia nie dają efektów. Dlaczego objaw lękowy może być odporny na psychoterapię?
   3. Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?
   4. FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z psychoterapią w naszym Ośrodku.
   5. Jak zachęcić bliską osobę do podjęcia terapii – krótki poradnik dla bliskich, którzy martwią się o stan członków swojej rodziny lub przyjaciół i chcieliby ich namówić na psychoterapię.

   Related Posts