Psycholog
Psychologiem jest osoba, która ukończyła stosowne studia wyższe. Absolwenci tego kierunku mogą reprezentować różne specjalności (m.in. psychologia kliniczna, psychologia pracy, psychologia transportu). To właśnie specjalność, i dalszy rozwój zawodowy w jej kierunku, będzie decydowała o usługach, jakie będzie świadczył psycholog. Na potrzeby tego krótkiego artykułu przedstawię jedynie kompetencje psychologa pracującego z osobami chorymi psychicznie i nerwowo.
Psycholog pracujący w obszarze zdrowia psychicznego będzie najczęściej podejmował szereg aktywności związanych z diagnozą. Diagnoza może dotyczyć zarówno osobowości, jej cech, dyspozycji, temperamentu i zachowania, jak również właściwości poznawczych, w tym sprawności intelektualnych i specyficznych funkcji ośrodkowego układu nerwowego. Najczęstszymi narzędziami używanymi w trakcie diagnozy przez psychologów są wywiad, obserwacja, jak również przeprowadzanie i interpretacja testów psychologicznych. Te ostatnie, w większości przypadków stanowią domenę zarezerwowaną dla psychologów.
Zasadniczo psychologowie bez dodatkowego przygotowania nie prowadzą oddziaływań leczniczych, czyli takich, które prowadzą do zniknięcia objawów zaburzeń psychicznych. W zakresie ich kompetencji pozostają oddziaływania wspierające, czyli takie które pomagają odzyskać równowagę emocjonalną po jej utracie, jednak nie prowadzą do głębokich i długotrwałych zmian. Pozostałymi kompetencjami są poradnictwo psychologiczne, psychoedukacja, jak również oddziaływania profilaktyczne.