Psychoterapia młodzieży- grupowa, czy indywidualna?

Style Sampler

Layout Style

Patterns for Boxed Mode

Backgrounds for Boxed Mode

All fields are required.

Close Appointment form

      Psychoterapia młodzieży- grupowa, czy indywidualna?

      • Home
      • Psychoterapia młodzieży- grupowa, czy indywidualna?
      Psychoterapia młodzieży- grupowa, czy indywidualna?

      Dorastanie to trudny czas i dla nastolatka, i dla jego rodziców. Dla młodego człowieka to trudny okres buntu, przekory, szukania własnych ścieżek. Może mieć obniżony nastrój, czy kłopoty w szkole. Jeżeli sami nie będziemy umieli przekonać dziecka do rozmowy, to pozostaje nam fachowa psychoterapia młodzieży.

      Jak przebiega terapia?

      Na pierwszą konsultację nastolatka zapisuje rodzic. Najczęściej też na pierwsze spotkanie psychoterapeuta Poznań zaprasza również rodziców, z którymi przeprowadza wywiad. Ma ona na celu dobór najlepszej formy pomocy – czy to ma być terapia indywidualna, rodzinna, czy grupowa. Jeśli prowadzący terapię uzna, że kłopoty dziecka są spowodowane trudnościami w związku rodziców, może zachęcać ich do terapii par, albo zaproponuje połączenie dwóch form pomocy. W przypadku, kiedy psycholog Poznań zaleci terapie rodzinną, to będzie w niej początkowo uczestniczyła cała rodzina. Jeśli natomiast zaleci indywidualne spotkania, to zwykle zaprasza co jakiś czas rodziców.

      Indywidualna psychoterapia młodzieży – jak przebiega?

      Psychoterapia Poznań indywidualna polega na stałych spotkaniach pacjenta z psychoterapeutą. Pierwsza, lub kilka pierwszych sesji służy dokładnemu rozeznaniu trudności, a także poznaniu aktualnej i przeszłej sytuacji życiowej nastolatka, jego planów i zamierzeń. Sesje te mają charakter diagnostyczny i kończą się sformułowaniem celu dalszej pracy. Częstotliwość tych spotkań zależna jest również od stopnia trudności przepracowywanych spraw, jak i wyznaczonych celów. Podobnie, jak i czas trwania terapii. Pacjent korzystający z psychoterapii wcale nie musi doświadczać zaburzeń psychicznych, a może jedynie odczuwać potrzebę poprawienia jakości swojego życia emocjonalnego. Terapia może m.in. zwiększyć motywację do działania, poprawić pewność siebie czy usprawnić komunikację z innymi ludźmi.

      Terapia grupowa – czym się wyróżnia?

      Uczestnictwo w grupie terapeutycznej daje możliwość lepszego zrozumienia siebie oraz swoich relacji z innymi. Polecana jest osobom, które chcą zrozumieć przyczyny przeżywanych problemów, czują się samotne, niezrozumiane przez innych i chcą nauczyć się, jak być z ludźmi w bardziej satysfakcjonujący sposób. Równolegle z grupą prowadzone są spotkania dla rodziców. Zajęcia te mają charakter warsztatowy i są ukierunkowane na wsparcie pracy nastolatków. Bardzo ważne jest uczestnictwo obojga rodziców. Warto, aby oboje rodzice zapisywali się na spotkania tej samej grupy, choć w szczególnych przypadkach (np. w trakcie rozwodu), każda z osób może wybrać inną. Zaangażowanie bliskich osób w rozumieniu trudności pojawiających się u nastolatków zwiększa efektywność leczenia.

      Pomagamy odzyskać równowagę

      Ośrodek Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic zajmuje się pomocą wszystkim tym, którzy nie do końca sobie radzą z otaczającą ich rzeczywistością, maja problemy emocjonalne lub po prostu potrzebują wsparcia. Psychoterapia młodzieży, dorosłych i dzieci to nasz domena. Zajmujemy się ponadto leczeniem uzależnień, depresji, prowadzimy konsultacje seksuologa. Jeśli więc czujesz dyskomfort w swoim funkcjonowaniu, bądź widzisz problemy, które zdają się Ciebie przerastać, zadzwoń lub przyjdź do nas i umów się na wizytę u jednego z wykwalifikowanych specjalistów.

      Przeczytaj również:

      1. Diagnoza zaburzeń osobowości w oparciu o ICD-11 – Artykuł opisujący sposób diagnozy zaburzeń osobowości wg najnowszej klasyfikacji WHO.
      2. Odporne na psychoterapię i farmakoterapię objawy lękowe – Niektóre objawy lękowe wydają się być bardzo uporczywe a skuteczne zazwyczaj leczenie objawowe lub psychoterapia nie dają efektów. Dlaczego objaw lękowy może być odporny na psychoterapię?
      3. Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?
      4. FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z psychoterapią w naszym Ośrodku.
      5. Jak zachęcić bliską osobę do podjęcia terapii – krótki poradnik dla bliskich, którzy martwią się o stan członków swojej rodziny lub przyjaciół i chcieliby ich namówić na psychoterapię.

      Related Posts