Style Sampler

Layout Style

Patterns for Boxed Mode

Backgrounds for Boxed Mode

All fields are required.

Close Appointment form

   Pomoc w czasie epidemii – psychoterapia młodzieży

   • Home
   • Pomoc w czasie epidemii – psychoterapia młodzieży
   Pomoc w czasie epidemii – psychoterapia młodzieży

   No Comments

   W ostatnim czasie życie nas wszystkich odwróciło się o 180 stopni. Z dnia na dzień zostaliśmy zmuszeni do zrezygnowania ze swoich nawyków, rozrywek i spotkań ze znajomymi. W radiu, telewizji i Internecie dominuje jeden temat. Brak jest odskoczni i możliwości poukładania swoich myśli. Myśli, które w samotności słychać szczególnie wyraźnie. Choć wydaje się, że problem dotyczy głównie dorosłych, nie można zapominać o dzieciach i młodzieży. Dla nich również jest to trudna sytuacja, na którą nie byli przygotowani. W momencie, kiedy zauważysz, że Twój podopieczny sobie nie radzi, reaguj. Jeśli rozmowy we własnym gronie nie okażą się skuteczne, pomóc może psychoterapia młodzieży.

   Nie bagatelizuj problemów – psychoterapia młodzieży

   Świat znalazł się w trudnej sytuacji, gospodarka jest w słabej kondycji, zatrudnienie staje się coraz bardziej niepewne. Problem z zalogowaniem się na lekcje z języka polskiego może wydawać się przy tym bez znaczenia. Zakaz wychodzenia też nie powinien być bardzo dotkliwy dla młodego pokolenia, które i tak większość czasu spędzało przed ekranem komputera. Jest to błędne i krzywdzące myślenie.

   Utrudniony proces nauczania

   Jeden ze stałych elementów w życiu dzieci i młodzieży, jakim jest szkoła, został zamknięty i przeniesiony do Internetu. Zamieszanie spowodowane e-nauczaniem, trudnościami technicznymi i brakiem odpowiedniego przygotowanie nie sprzyja skupieniu, ale problemów jest znacznie więcej. W wielu szkołach nie wprowadzono nowych systemów oceniania, poprawy ocen (jest to szczególnie trudna sytuacja, dla uczniów, którzy jeszcze nie poprawili poprzedniego półrocza) i modelów komunikacji.
   Brak jest również informacji na temat egzaminów, które planowo powinny odbyć się już niebawem. Młodzież tkwi przez to w zawieszeniu, nie wie co robić i jak się przygotowywać. Matury i egzaminy ósmoklasisty, o których słyszeli przez cały tok nauczania, oficjalnie zeszły na drugi plan. W praktyce młodzież jest jednak świadoma, jakie konsekwencje może mieć ich (nie)przeprowadzenie. Z pewnością jest to bardzo duży stresor.

   Utrudniony kontakt z rówieśnikami

   Bardzo ważnym elementem jest również kontakt z rówieśnikami. Wspólne spędzanie przerw pomiędzy lekcjami, praca grupowa i wzajemne interakcje podczas zajęć, wyjścia do kina, na rower czy choćby rozmowa w drodze ze szkoły – wszystko to ma wpływ na nasze samopoczucie. Aktualnie jedyną alternatywą są rozmowy telefoniczne oraz rozmowy za pomocą komunikatorów internetowych. Mają one jednak zupełnie inny, płytszy wymiar, który nie jest w stanie zastąpić prawdziwej rozmowy i obecności drugiego człowieka.

   Psychoterapia młodzieży – wsparcie doświadczonego specjalisty

   Ciężka i napięta sytuacja w domu (z którego na domiar złego nie można wyjść) również nie przyczynia się do poprawy samopoczucia młodzieży. Narastający stres, niepewność i zmęczenie mogą być powodem coraz częstszych kłótni. Sygnałami, na które należy zwrócić uwagę są m.in. wybuchy złości, podenerwowanie lub nienaturalna cichość i zamknięcie w sobie. Pamiętaj, że nie każdy jasno komunikuje swoje uczucia, dlatego należy zwracać uwagę na szczegóły i drobne zmiany.

   Długo utrzymujący się stan, może być podłożem do powstawania lub nawracania kryzysów psychicznych, stanów lękowych i depresji. Dlatego warto reagować odpowiednio wcześnie.

   Nie bądźcie bierni, rozmawiajcie spokojnie ze swoimi dziećmi i nie umniejszajcie ich problemom. Jeśli czujecie, że to nie wystarcza lub że sami nie dajecie rady, rozwiązaniem może być psychoterapia młodzieży. Dobry psychoterapeuta Poznań będzie wiedział, jak wam pomóc.  Skontaktuj się z nami telefonicznie lub umów się na wizytę za pomocą formularza.

   About the author

   Submit a comment

   Your email address will not be published. Required fields are marked *

   Leave a Reply

   You may use these HTML tags and attributes:

   <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>