Dorastanie jest niezwykle trudnym okresem w życiu dziecka. Zmienia się jego wygląd fizyczny, a także kształtuje osobowość. Niektóre dzieci zachowują pozytywny nastrój i relacje z otoczeniem. Jednak wiele nastolatków przeżywa ten okres burzliwie, napotyka trudności i samodzielnie nie potrafi sobie z nimi poradzić. Często najlepszą dla nich formą pomocy jest wizyta u psychoterapeuty.
Co powinno zwrócić naszą uwagę?
Tak naprawdę w procesie dojrzewania dziecka uczestniczy cała rodzina. Nastrój i zachowanie nastolatka wpływają na życie rodzinne, często budzą obawy rodziców i utrudniają komunikację z rodzeństwem. Bliscy zaczynają się martwić o to, czy dziecko rzeczywiście radzi sobie z procesem dorastania. O ile zmiany zachowania są naturalne i różnie się objawiają, o tyle pewne sygnały powinny zwrócić nasza uwagę i dać wskazówkę, że dziecko potrzebuje naszej pomocy. Jeśli nastolatek staje się agresywny, lękliwy, nieśmiały, przestaje się odpowiednio odżywiać, zamyka się w pokoju na długi czas, nie chce podejmować żadnej rozmowy, przebywa w zaciemnionym pomieszczeniu, buntuje się lub większość czasu spędza poza domem, należy zastanowić się nad wizytą u terapeuty.
Psychoterapia nie powinna budzić negatywnych skojarzeń. Indywidualne spotkania z terapeutą pomogą płynnie przeprowadzić dziecko przez okres dojrzewania oraz przetrwać ten trudny czas całej rodzinie.
Jakie są najczęstsze problemy psychologiczne u młodzieży?
Najczęściej u nastolatków występują zaburzenia emocjonalne, objawiające się wybuchami gniewu i złości, agresją, aktami wandalizmu, samookaleczaniem się, oszukiwaniem, buntem itp. Poza tym wiele dzieci wykazuje zaburzenie lękowe, czyli nadmierne się zamartwia, przeżywa napady paniki, unika sytuacji potencjalnie trudnych np.: pójścia do szkoły, odczuwa bóle brzucha, nudności, ataki duszności. Pojawiać się mogą również zburzenia snu, nadmierne napięcie mięśniowe, nudności – wszystko wywołane jest wzmożonym lękiem. Dziecko może przejawiać także zaburzenia depresyjne. Są nimi wahania nastroju, unikanie kontaktów z rodziną i znajomymi, pogorszenie wyników w nauce, myśli samobójcze, nadmierna senność, utrata apetytu, spadek samooceny. Zaburzenia odżywiania również występują jako osobna kategoria problemów psychologicznych. Nastolatek często domawia jedzenia lub wprost przeciwnie, objada się, wywołuje wymioty, nagle chudnie lub tyje.
Ponadto konieczna będzie wizyta u terapeuty, kiedy w okresie dojrzewania dziecko natrafi na trudności takie jak śmierć bliskiej osoby, rozwód rodziców, mocny zawód miłosny. Samo może nie poradzić sobie z nimi we właściwy sposób.
Psychoterapia młodzieży Poznań – jakie ma zalety?
Rodzaj psychoterapii i jej przebieg jest dobierany indywidualnie do każdego dziecka i jego problemów. Dzięki odpowiedniej terapii wzrasta jego samoocena, dziecko uczy się radzić sobie z problemami, ma lepsze kontakty z otoczeniem, czuje się ważne dla innych, zaczyna akceptować siebie i poprawia się jego ogólne samopoczucie. Chcesz żeby Twoje dziecko odzyskało dawną energię i uśmiech? Skonsultuj się więc ze specjalistami, którzy prowadzą skuteczną terapię młodzieży w Poznaniu. Pomóż swojemu dziecku w trudnym dla niego okresie!
Przeczytaj również:
- Diagnoza zaburzeń osobowości w oparciu o ICD-11 – Artykuł opisujący sposób diagnozy zaburzeń osobowości wg najnowszej klasyfikacji WHO.
- Odporne na psychoterapię i farmakoterapię objawy lękowe – Niektóre objawy lękowe wydają się być bardzo uporczywe a skuteczne zazwyczaj leczenie objawowe lub psychoterapia nie dają efektów. Dlaczego objaw lękowy może być odporny na psychoterapię?
- Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?
- FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z psychoterapią w naszym Ośrodku.
- Jak zachęcić bliską osobę do podjęcia terapii – krótki poradnik dla bliskich, którzy martwią się o stan członków swojej rodziny lub przyjaciół i chcieliby ich namówić na psychoterapię.