Trauma to słowo oznaczające w języku greckim ranę. W psychologicznym aspekcie mówimy o ranie „duszy”, która jest skutkiem przeżycia wyjątkowo stresujących wydarzeń. Nagła konfrontacja ze śmiercią, zagrożeniem życia, urazem, czy ciężką chorobą, może powodować różne dysfunkcje, ponieważ taki rodzaj doświadczeń wpływa na sposób funkcjonowania systemu nerwowego. W wyjściu z takiego stanu bardzo pomocna może się okazać psychoterapia Poznań.
Kto jest najbardziej narażony na traumę?
Ciężkie przeżycia zmieniają nas i odbierają nam moc do działania. Jeśli jednak bardzo się postaramy, możemy wyjść z traumy cało. Być może nie jest to łatwe wyzwanie, ponieważ traumatyczne przeżycia utrudniają zdolność radzenia sobie z długotrwałym stresem, jaki powodują. Śmierć, choroba, czy poważne obrażenia ciała swoje własne, a także naszych bliskich mogą skutkować pojawieniem się traumy. Podobnie, jak wojna, tortury, czy napaść. Wydarzenia takie, jak podkreśla psycholog Poznań, często oprócz dolegliwości fizycznych, sieją spustoszenie w naszej psychice i emocjach.
Czym objawia się trauma?
Każdy z nas inaczej odczuwa i reaguje na stresujące sytuacje. Większość osób po traumatycznych przeżyciach ma niepokojące myśli i uczucia, które trwają od kilku dni, aż po kilka tygodni po wydarzeniu. Taka reakcja jest jak najbardziej powszechna i oznacza odzyskiwanie sił przez organizm. Częste powroty do myślenia o traumatycznym zdarzeniu, brak zainteresowania zwykłymi czynnościami, smutek, bezsenność to długofalowe skutki traumy. Do częstych objawów traumy należą też symptomy fizyczne – takie jak napięte mięśnie, drżenie, nudności, bóle głowy, pocenie się i zmęczenie.
Kiedy psychoterapia Poznań może okazać się konieczna?
Powrót do równowagi po przeżytym stresie wymaga czasu. Nie należy go na siłę przyspieszać, ponieważ proces ten wymaga cierpliwości. Najlepiej pogodzić się ze swoimi emocjami, nawet tymi trudnymi. Dobrze jest szukać jak najwięcej kontaktu z ludźmi pozytywnie nastawionych , poszukać sobie relaksującego zajęcia, a przede wszystkim zadbać o swoje zdrowie. Jeśli jednak „zwykłe” rozmowy z przyjaciółmi i rodziną nie pomagają, psychoterapia Poznań może okazać się bardzo pomocna, ponieważ regulowanie silnych emocji wymaga zmierzenia się z nieznośnymi uczuciami i wspomnieniami. W przeciwnym przypadku, będą one ciągle powracały. Dlatego warto udać się po pomoc do specjalisty, który pomoże „przepracować” te trudne sytuacje.
Zaufaj profesjonalistom!
Nasza placówka posiada wysoko wykwalifikowaną kadrę osób, które w profesjonalny sposób zajmą się Twoimi problemami. Nie wstydź się prosić o pomoc, kiedy znajdujesz się na zakręcie! Psychoterapeuta Poznań może okazać się Twoim powiernikiem, którego w danej chwili bardzo potrzebujesz i udzielić Ci wielu bezcennych wskazówek. A także pomoże Ci spojrzeć na swoje problemy z innej perspektywy.
Zapraszamy także dzieci i młodzież, którym pomoże psychoterapia młodzieży i psychoterapia dzieci Poznań. Prowadzimy konsultacje dla małżeństw, a także zajmujemy się leczeniem depresji. Nie zwlekaj zatem i skontaktuj się z nami! Zapraszamy!
Przeczytaj również:
- Diagnoza zaburzeń osobowości w oparciu o ICD-11 – Artykuł opisujący sposób diagnozy zaburzeń osobowości wg najnowszej klasyfikacji WHO.
- Odporne na psychoterapię i farmakoterapię objawy lękowe – Niektóre objawy lękowe wydają się być bardzo uporczywe a skuteczne zazwyczaj leczenie objawowe lub psychoterapia nie dają efektów. Dlaczego objaw lękowy może być odporny na psychoterapię?
- Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?
- FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z psychoterapią w naszym Ośrodku.
- Jak zachęcić bliską osobę do podjęcia terapii – krótki poradnik dla bliskich, którzy martwią się o stan członków swojej rodziny lub przyjaciół i chcieliby ich namówić na psychoterapię.