- Ośrodek Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic

Style Sampler

Layout Style

Patterns for Boxed Mode

Backgrounds for Boxed Mode

All fields are required.

Close Appointment form

      Związki przyczynowo-skutkowe

      • Home
      • Związki przyczynowo-skutkowe
      Związki przyczynowo-skutkowe
      Związki przyczynowo-skutkowe

      Następstwo w czasie lub współwystępowanie dwóch zdarzeń nie zawsze oznacza, że jedno jest przyczyną drugiego. To rozstrzygnięcie jest ważne w toku diagnozy zaburzeń osobowości. Często występujące po sobie sytuacje traktujemy jako związane ze sobą związkiem przyczynowym. Gdy widzimy najpierw błyskawicę a potem słyszymy grzmot to, mimo że następują po sobie w określonej kolejności to błyskawica nie jest przyczyną grzmotu. Oba zjawiska mają natomiast tą samą przyczynę w postaci wyładowania atmosferycznego. Podobnie sprawa ma się w kontekście problemów w pracy i życiu zawodowym. Często zakładamy, że silny stres w pracy przekłada się na nasze funkcjonowanie w relacji intymnej lub na odwrót. Często przyczyna leży gdzieś obok, ukryta i niedostępna naszej świadomości. Gdy staramy się wyjaśnić nasze trudności i problemy skupiamy się na jasnych i wyrazistych momentach kluczowych zakładając również, że możemy je ułożyć logicznie w czasie. Praktyka pokazuje jednak, że często to co wydaje się następować po sobie może być powiązane nawet odwrotnym związkiem przyczynowo skutkowym.

      Diagnoza zaburzeń osobowości

      W zaburzeniach osobowości i nerwicach pewne objawy mogą być obecne bardzo długo w formie latentnej, utajonej i dopiero po przekroczeniu pewnego progu intensywności stają się dostępne samoobserwacji lub zauważalne dla otoczenia. Gdy pacjent zgłasza się z zaburzeniami adaptacyjnymi wynikającymi z problemów małżeńskich, możemy zauważyć, że już przed ich pojawieniem się było w nim dużo napięcia, rozdrażnienie i spadki nastroju, być może to nie spadek nastroju jest skutkiem rozstania, ale rozstanie nastąpiło po widocznym dla drugiej pogorszeniu się stanu psychicznego pacjenta.

      Konsultacja psychologiczna

      Konsultacja psychologiczna jest o tyle ważna, że może pomóc pacjentowi w odkryciu prawdziwych przyczyn jego złego samopoczucia dzięki wiedzy fachowej psychoterapeuty. Diagnoza zaburzeń osobowości i nerwic wymaga dużej uważności psychoterapeuty w opisie objawów i wnioskowaniu o ich przyczynie. Bibliografia: David Hume „Badania dotyczące rozumu ludzkiego” Przeczytaj również:
      1. Diagnoza zaburzeń osobowości w oparciu o ICD-11 – Artykuł opisujący sposób diagnozy zaburzeń osobowości wg najnowszej klasyfikacji WHO.
      2. Odporne na psychoterapię i farmakoterapię objawy lękowe – Niektóre objawy lękowe wydają się być bardzo uporczywe a skuteczne zazwyczaj leczenie objawowe lub psychoterapia nie dają efektów. Dlaczego objaw lękowy może być odporny na psychoterapię?
      3. Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?
      4. FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z psychoterapią w naszym Ośrodku.
      5. Jak zachęcić bliską osobę do podjęcia terapii – krótki poradnik dla bliskich, którzy martwią się o stan członków swojej rodziny lub przyjaciół i chcieliby ich namówić na psychoterapię.

      Related Posts