Style Sampler

Layout Style

Patterns for Boxed Mode

Backgrounds for Boxed Mode

All fields are required.

Close Appointment form

   Psychoterapia a związek z cholerykiem

   • Home
   • Psychoterapia a związek z cholerykiem
   Psychoterapia a związek z cholerykiem

   No Comments

   Każdy z nas jest inny. Ma inną osobowość, nawyki, upodobania i jest kształtowany przez inne wzorce oraz przeżycia. Mimo to w psychologii przyjmuje się podział na cztery główne typy temperamentu. Na ich podstawie można wskazać sangwinika, melancholika, flegmatyka oraz choleryka. Spośród wymienionych z całą pewnością najłatwiej zauważyć choleryka. Bywa wybuchowy i władczy, dlatego budowanie z nim związku nie zawsze jest proste. Jego partner może czuć się zdominowany lub zsunięty na dalszy plan. Jeśli rozmowy we własnym gronie i próby zbudowania zdrowej relacji nie przynoszą efektów, psychoterapia w Poznaniu może pomóc w budowaniu relacji, która będzie satysfakcjonująca dla obu stron.

   Psychoterapeuta w Poznaniu mówi o cechach choleryka

   Choleryk (jak każdy typ osobowości) posiada zarówno dobre, jak i złe cechy. Jest pracowity, lubi działać, nie może usiedzieć w miejscu, ale przy tym często bywa niecierpliwy, niewyrozumiały i ma skłonność do podporządkowywania sobie innych. Z uwagi na jego impulsywność i tendencję do nieprzemyślanych reakcji związek z nim może przypominać jazdę na kolejce górskiej. Gniew choleryka nierzadko ustępuje równie szybko jak się pojawia, dlatego codzienność może być przeplatana burzliwymi kłótniami, w których nie brak krzyków oraz ostrych i nieprzyjemnych słów. W skrajnych przypadkach może pojawić się również agresja.

   Choleryk cholerykowi nierówny

   Większość choleryków przeżywa emocje w intensywny sposób i posiada wybuchowy temperament. Poszczególne osoby mogą jednak inaczej okazywać swoje emocje i wykazywać cechy, które sprawiają, że łatwiej jest żyć z nimi w związku, w pracy i na wszystkich innych płaszczyznach. Ulegają oni wybuchom złości, ale zdają sobie sprawę z problemu i starają się nad tym panować. Powtarzające się napady gniewu (krzyki, wyzwiska, rzucanie przedmiotami itp.) są nieprzyjemne, ale nie są niebezpieczne. Nie są agresywni w stosunku do innych ludzi czy zwierząt. Starają się też zmienić a po wybuchu często empatyzują się z bliskimi osobami i czują wyrzuty sumienia. Wykazują chęć pracy nad sobą, dlatego istnieje spora szansa na zbudowanie z nimi satysfakcjonującego związku.

   W przypadku drugiego typu choleryka sytuacja wygląda nieco inaczej. Jest on skłonny do przemocy, niestabilny emocjonalnie i nie znosi sprzeciwu. W jego obecności nie można czuć się do końca bezpiecznie. Nie potrafi też przyznać się do winy i zrzuca odpowiedzialność za swoje wybuchy na innych. Nie wykazuje także żadnej chęci do zmian, dlatego szanse na zbudowanie z nim bezpiecznego, opartego na szacunku związku są niewielkie.

   Jaką rolę odgrywa psychoterapia ?

   Psychoterapiamoże pomóc w budowaniu satysfakcjonującego związku pod warunkiem, że obie strony będą tego chciały. Choleryk musi również zdawać sobie sprawę z tego, że jego zachowanie jest nieprawidłowe oraz wykazywać chęć zmian. W takiej sytuacji psychoterapeuta w Poznaniu będzie miał szansę na przeprowadzenie skutecznej terapii. Celem spotkań w zależności od sytuacji może być np. wskazanie kierunku zmian, udzielenie pewnych wskazówek i sugestii, zdiagnozowanie źródła problemu, nauczenie radzenia sobie z trudnymi emocjami i wyrażania ich w sposób mniej przykry dla otoczenia czy udzielanie wsparcia podczas pracy nad sobą i związkiem. Jeśli z psychoterapii korzysta partner choleryka, psychoterapeuta uświadomi mu, że nie musi tolerować zachowania swojego partnera, doradzi, jak reagować w trudnych sytuacjach i w jaki sposób ustalić nieprzekraczalne granice. Każda sytuacja jest inna, dlatego też rola psychoterapeuty będzie różnić się w poszczególnych przypadkach.

   1
   • Share This

   About the author

   Submit a comment

   Your email address will not be published. Required fields are marked *

   Leave a Reply

   You may use these HTML tags and attributes:

   <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>