Pandemia wciąż trwa, lockdown mimo obluzowań przedłuża się. Przez ciągłe zamknięcie w domach i mieszkaniach, pracę zdalną narażeni jesteśmy na dodatkową ilość stresu. Brak kontaktu z ludźmi i przebywanie w jednym miejscu może doprowadzić do depresji. Jeśli obserwujesz u siebie objawy depresji pomoże Ci psychoterapia w Poznaniu.
Jakie są objawy depresji?
Zanim podejmiesz ważną decyzję jaką jest psychoterapia, warto jest poznać typowe objawy depresji:
- zmniejszenie aktywności i apatia;
- smutek, płaczliwość;
- zmiana apetytu (zwiększony lub zmniejszony);
- niepokój, lęk;
- trudności z koncentracją i zapamiętywaniem;
- wewnętrzne napięcie;
- myśli samobójcze;
- dolegliwości bólowe (głowy, brzucha, w klatce piersiowej, nerwobóle);
- zmęczenie, brak energii;
- zaburzenia snu (problemy z zasypianiem, nadmierna senność, budzenie się nad ranem);
Pamiętaj, że nie każde objawy wystąpią u Ciebie, każdy może odczuwać depresje inaczej.
Jakie skutki może mieć stres w pandemii?
Psychiatrzy twierdzą, że na obecnym etapie epidemii odczuwamy głównie stres. Obecnie może być on motywujący do działania, ale stopniowo faza rozstrojenia przechodzi w fazę destrukcji. Stres wynika m.in. z lęku przed chorobą i śmiercią, przedłużającą się izolacją. Może to mieć następstwa demotywujące. Po lockdownie, fali zgonów istnieje możliwość, że nie będziemy normalnie funkcjonować. Wszystko to będzie miało wpływ na więcej osób z stanami depresyjnymi. Wtedy konieczna będzie psychoterapia.
Kto jest najbardziej narażony?
Pandemia dla każdego z nas jest pewnego rodzaju traumą. Najgorzej obostrzenia, izolację i atmosferę epidemii znoszą:
- dzieci i młodzież – izolacja społeczna bardzo wpływa na samopoczucie dzieci i młodzieży przyzwyczajonych do przebywania w grupie. Przed pandemią krytykowana była nadmierna aktywność młodzieży w Internecie, obecna sytuacja jej sprzyja. Lepiej by dzieci się nie spotykały. Nadmierna aktywność w sieci jest nienaturalna i desocjalizuje młodych ludzi. W przyszłości może być to fatalne w skutkach, w związku z czym może być potrzebna psychoterapia dzieci i młodzieży;
- Osoby uzależnione, które z reguły muszą rezygnować z innych przyjemności, które w czasach bez pandemii zapewniały ujście emocjom, a obecnie dostęp do nich jest ograniczony. Przez to bardziej skupiają się na swoim uzależnieniu, które jest źródłem przyjemności, np. na alkoholu;
- małżeństwa i pary, lockdown i izolacja jest sprawdzianem dla związków. Przed pandemią funkcjonowanie związków wyglądało zupełnie inaczej, pary nierzadko mijały się przez zmianowe systemy pracy bądź spędzał ze sobą tylko wieczory. Obecnie pary przez pracę zdalną lub brak pracy jedno z partnerów muszą mierzyć się z innym trybem działania i spędzania czasu razem ciągle. Pary często nie radzą sobie z takimi problemami, wyjściem z tego może być psychoterapia Poznań.
Jeśli, któryś z tych problemów lub objawów nie daje Ci spokoju, nie zastanawiaj się długo. Nie podchodź stereotypowo do terapii. Psychoterapia Poznań może pomóc w rozwiązaniu Twoich problemów związanych z depresją w czasie lockdownu.
Przeczytaj również:
- Diagnoza zaburzeń osobowości w oparciu o ICD-11 – Artykuł opisujący sposób diagnozy zaburzeń osobowości wg najnowszej klasyfikacji WHO.
- Odporne na psychoterapię i farmakoterapię objawy lękowe – Niektóre objawy lękowe wydają się być bardzo uporczywe a skuteczne zazwyczaj leczenie objawowe lub psychoterapia nie dają efektów. Dlaczego objaw lękowy może być odporny na psychoterapię?
- Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?
- FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z psychoterapią w naszym Ośrodku.
- Jak zachęcić bliską osobę do podjęcia terapii – krótki poradnik dla bliskich, którzy martwią się o stan członków swojej rodziny lub przyjaciół i chcieliby ich namówić na psychoterapię.