Tak, zaburzenia osobowości można leczyć. Istnieją terapię i podejścia ukierunkowane na leczenie zaburzeń osobowości, czasami są to bardzo precyzyjne metody leczenia ukierunkowane na określony typ zaburzeń osobowości np. borderline lub narcystyczne. Leczenie zaburzeń osobowości wymaga poddania się psychoterapii, leczenie farmakologiczne ma tutaj znaczenie wspierające.
Nie każda terapia będzie odpowiednia do leczenia zaburzeń osobowości. Ogólnie można przyjąć, że standardowa terapia w nurcie psychodynamiczny lub CBT będzie mniej skuteczna niż warianty tych podejść dostosowane do specyfiki tych zaburzeń. Wariant terapii psychodynamicznej ukierunkowany na leczenie zaburzeń osobowości to TFP – Transference Focused Psychotherapy czyli Terapia Skoncentrowana na Przeniesieniu lub MBT – Mentalization Based Psychotherapy czyli Terapia Oparta na Mentalizacji. W wariancie terapii poznawczo behawioralnej wyróżnia się terapię DBT – Dialektyczno Behawioralna lub Terapię Schematów. Wszystkie wymienione terapie mają podobną skuteczność lecz skupiają się na innych aspektach zaburzeń i warstwie objawowej, przez co inaczej też definiują postęp w leczeniu i cele terapeutyczne, niemniej jednak są to warianty terapii dostosowane do specyfiki takich właśnie pacjentów.
Badania wskazują na to, że leczenie zaburzeń osobowości jest możliwe, właściwie wiemy to od początków psychoanalizy ponieważ ta metoda była ukierunkowana właśnie na zmianę struktury osobowości. Inną kwestią jest natomiast skuteczność leczenia i rokowania, tutaj oczywiście lepiej rokują pacjenci mniej zaburzeni. Prognozę leczenia pogarsza zazwyczaj współwystępowanie uzależnienia.
Tak, można. Chociaż diagnoza zaburzeń osobowości o typie narcystycznym jest diagnozą bardzo ogólną. W nowym ICD-11 rozpoznajemy przede wszystkim głębokość zaburzeń osobowości a dopiero później możemy odnieść się do typu. I tak pacjenci z zaburzeniem narcystycznym mogą być względnie zdrowi lub głęboko zaburzeni. Im zdrowsza struktura osobowości takiego pacjenta tym łatwiejsze leczenie. Przy głęboko zaburzonych pacjentach z typem narcystycznym i współwystępującymi zachowaniami antyspołecznymi, czasami terapia może być tak trudna, że aż niemożliwa, jest to jednak mała grupa pacjentów, którzy i tak raczej nie zgłosili by się na psychoterapię. Poza tymi wyjątkami pacjent z zaburzeniami osobowości o typie narcystycznym, może być leczony w psychoterapii.