W języku potocznym mianem osoby narcystycznej określamy albo osobę przesadnie zaabsorbowaną sobą albo posiadającą zbyt wysokie mniemanie o sobie. Niezależnie od tego jak potoczny język przekształcił pierwotne znaczenie narcyzmu kojarzy nam się on raczej negatywnie a osoby określane w ten sposób nie budzą raczej naszej sympatii.
Gdy mówimy o narcyzmie jako zaburzeniu osobowości okazuje się on być zaburzeniem raczej powszechnym a zaabsorbowanie sobą i zawyżona samoocena wcale nie są objawami z jakimi tego rodzaju pacjenci zwracają się o pomoc psychologiczną.
Objawy narcystycznych zaburzeń osobowości
Typowymi objawami narcyzmu będą natomiast:
- Krucha i podatna na zranienie samoocena zależna bardzo mocno od zewnętrznych kryteriów sukcesu
- Okresy obniżonego nastroju powiązane z obniżeniem samooceny a także okresy nastroju podwyższonego, energii i dobrego samopoczucia
- Trudność w utrzymywaniu długoterminowych relacji o charakterze intymnym lub zawodowym
- Pozornie spójna tożsamość, która ulega rozproszeniu z powodu strachu przed bliskością lub zależnością
- Trudności w podporządkowaniu się zasadą, które traktowane są opresyjnie
- Trudności w opisie życia wewnętrznego innych osób
- Częste trudności w kontrolowaniu wybuchów emocji i radzeniu sobie ze stresem
Oczywiście powyższa lista nie może być uznana, za wyczerpującą ale przypuszczam, że każdy z nas znalazłby w niej punkt w jakimś względzie opisujący funkcjonowanie jego lub kogoś z najbliższego otoczenia. Dzieje się tak głównie z powodu narcyzmu naszej kultury i społeczeństwa. Bezpowrotnie utraciliśmy świat w którym, zmagaliśmy się przede wszystkim z nerwicą na rzecz świata gdzie dominującym rozpoznaniem zaburzeń osobowości u odwiedzających psychoterapeutów pacjentów jest narcystyczne zaburzenie osobowości.
Spektrum Narcystycznych zaburzeń osobowości
Spektrum narcyzmu jest bardzo szerokie, u zdrowszych pacjentów objawy będą występowały przede wszystkim z powiązaniu z niepokojem i smutkiem, im poważniejsza patologia charakteru tym większa zawartość złości w osobowości pacjenta i tym mniejsza jego zdolność do tworzenia relacji, emocjonalnego zaangażowania i zaufania a tym samym gorsze perspektywy leczenia.
Oferowana w Ośrodku psychoterapia znajduje zastosowanie szczególnie w leczeniu tego typu zaburzeń. W wielu przypadkach wydaje się być jedynym skutecznym leczeniem ponieważ inne podejścia do leczenia mogą wzmacniać psychopatologiczne mechanizmy i utrwalać nieadaptacyjny wzorzec funkcjonowania pacjenta aż do momentu gdy psychoterapia psychodynamiczna ukierunkowana na zmianę struktury osobowości może być zwyczajnie niemożliwa.
Przeczytaj również:
- Diagnoza zaburzeń osobowości w oparciu o ICD-11 – Artykuł opisujący sposób diagnozy zaburzeń osobowości wg najnowszej klasyfikacji WHO.
- Odporne na psychoterapię i farmakoterapię objawy lękowe – Niektóre objawy lękowe wydają się być bardzo uporczywe a skuteczne zazwyczaj leczenie objawowe lub psychoterapia nie dają efektów. Dlaczego objaw lękowy może być odporny na psychoterapię?
- Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?
- FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z psychoterapią w naszym Ośrodku.
- Jak zachęcić bliską osobę do podjęcia terapii – krótki poradnik dla bliskich, którzy martwią się o stan członków swojej rodziny lub przyjaciół i chcieliby ich namówić na psychoterapię.
Narcyzm-y – Ośrodek Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic
Narcyzm-y - Ośrodek Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic 11 stycznia, 2024 at 1:09 pm
[…] Narcyzm ma przynajmniej dwa typy. Gdy zaniepokojony pacjent po usłyszeniu diagnozy zaburzeń osobowości o typie narcystycznym sięga po ICD-10 znajduje tam opis narcyzmu gruboskórnego cechującego się jawnym wielkościowym „self”. […]