Kryzys w małżeństwie. Psychoterapeuta w Poznaniu radzi, jak można sobie pomóc

Style Sampler

Layout Style

Patterns for Boxed Mode

Backgrounds for Boxed Mode

All fields are required.

Close Appointment form

      Kryzys w małżeństwie. Psychoterapeuta w Poznaniu radzi, jak można sobie pomóc

      • Home
      • Kryzys w małżeństwie. Psychoterapeuta w Poznaniu radzi, jak można sobie pomóc
      Kryzys w małżeństwie. Psychoterapeuta w Poznaniu radzi, jak można sobie pomóc

      Kryzys małżeński może wystąpić w każdym okresie jego trwania – czy to po 3, 5 czy 15 – 20 latach. Jest spowodowany różnymi czynnikami, ale zawsze zaburza nasze poczucie bezpieczeństwa i wprowadza zmiany w relacji partnerów. Niestety – przydarza się on każdemu długoletniemu związkowi. Jakie są objawy kryzysu? Co zrobić, aby go przetrwać i zażegnać? Psychoterapeuta w Poznaniu podpowiada. 

      Psychoterapeuta w Poznaniu wymienia, jakie mogą być przyczyny kryzysu w związku

      Kryzys małżeński zaczyna pojawiać się wtedy, gdy partnerzy oddalają się od siebie psychicznie i fizycznie. Oczekiwania partnerów zaczynają się coraz bardziej różnić. Najczęściej odmienne zdanie pojawia się w sytuacji przełomowej i wyjątkowo problematycznej.

      Problemy w małżeńskiej relacji spowodowane są najczęściej:

      • wprowadzeniem małżonka do nowej rodziny –  ze względu na odmienny sposób bycia, nawyki, obyczaje, tradycje i wartości, które mogą dzielić. Dochodzi wówczas do sytuacji, w której musimy pogodzić swoje dotychczasowe przekonania z miłością i lojalnością wobec partnera. To może prowadzić do spięć i kłótni. Partner może oczekiwać innych zachowań bądź kompromisów, co może w nas budzić stres i problem z rozwiązaniem sporu.
      • brakiem codziennej komunikacji – para coraz rzadziej ze sobą rozmawia, nie mówi sobie o swoich potrzebach, oczekiwaniach czy obawach. Komunikacja w tym czasie często  ogranicza się jedynie do tematów zakupów czy wychowania dzieci, wymiany krótkich zdań typu „kup mleko po pracy”,”odbierz dzieci ze szkoły” itd.
      • skupianiem się na słabościach drugiej strony – niedoskonałości partnera, które wcześniej nie miały znaczenia, zaczynają nas drażnić. Zaczynamy wytykać sobie błędy, patrzeć na siebie krytycznie, widzieć tylko wady. Para oddala się od siebie też fizycznie, nie ma ochoty na czułość i bliskość, jest w niej dużo wzajemnego żalu i złości.
      • urodzeniem dziecka – pojawienie się maleństwa na świecie całkowicie zmienia nasz rytm dnia i życia. Wszystkie działania zostają podporządkowane nowej istocie. Niektórym ciężko się odnaleźć w nowej rzeczywistości i pogodzić z porzuceniem dawnego stylu życia. Problemem mogą stać się w tym czasie także relacje intymne. 

      Przyczyną rozłamu w małżeństwie może stać się także sposób wychowania dziecka i etapy jego rozwoju. a także moment, gdy dziecko opuszcza rodzinny dom.

      Ogólnie można stwierdzić, że przyczyną kryzysu w małżeństwie może stać się każdy ważny i przełomowy moment życia:  utrata pracy jednego z partnerów lub plany zawodowe burzące dotychczasowy porządek. remont, przeprowadzka. Choroba w rodzinie, śmierć bliskiej osoby, silne i traumatyczne przeżycia lub też zdrada to także trudny czas dla małżonków. 

      Jak przetrwać kryzys w małżeństwie?

      Przede wszystkim zastanówmy się, co stało się przyczyną problemów. Jest to podstawą do poprawy sytuacji i zażegnania problemu. Ważne, aby w trakcie trwania konfliktu wspólnie zająć się sprawą, która nas różni. 

      Z pewnością najważniejszym elementem zawsze jest rozmowa. Jak radzi psychoterapeuta w Poznaniu – porozmawiajmy o tym co aktualnie się dzieje niedobrego w relacji.  Ważne jest to, żeby powiedzieć o swoich obawach, uczuciach. Na tym etapie spokojna rozmowa może być trudna ponieważ w partnerach jest dużo złości, można zacząć od napisania listu, w którym opisujemy to co nas aktualnie boli.

      Psycholog w Poznaniu doradza – co jeszcze może okazać się pomocne w odbudowaniu relacji ?

      Pamiętajmy, że problemy wynikają z zachowań każdej ze stron, choć proporcje mogą być różne. Zamiast czekać biernie na ruch z drugiej strony, musimy wykazać dobrą wolę i podjąć pewne kroki, pokazać zaangażowanie. Czasami są to proste czynności, które wystarczą na załagodzenie prostych problemów. Może to być kolacja we dwoje, spacer czy wspólne wyjście do kina. Zamiast ciągłych pretensji, zapytajmy partnera jak mu/jej minął dzień?. Spróbujmy przerwać milczenie, Często to błahe sprawy i zaniedbania są powodem problemów. Dlatego warto przemyśleć sytuację i zrobić coś z myślą o drugiej osobie i zapewnić jej miłe chwile. 

      Dobry psycholog w Poznaniu – warto skorzystać z jego pomocy

      Kryzys jak każdy konflikt może mieć pozytywne i negatywne efekty. Czasami bywa tak, że para jest w stanie sama sobie z nim poradzić. Kryzys z czasem może prowadzić do zacieśnienia więzi, bowiem wiemy, że pomimo trudności chcemy być razem. W innych sytuacjach myślimy o rozstaniu, chcemy separacji, rozwodu, zmiany. Wtedy warto dać sobie jeszcze szansę i zwrócić się do psychologa lub psychoterapeuty po pomoc. 

      Zbawienne działanie mediatora

      Terapia par pomoże zrozumieć aktualny problem, pokazać go z innego punktu widzenia, a także znaleźć sposoby zażegnania kryzysu. Podczas spotkania psycholog przeprowadzi rozmowę na temat aktualnego problemu, sytuacji rodzinnej oraz historii związku. Pomoże w ustaleniu celów terapii, czyli tego nad czym chcemy pracować, np.  nad poprawą komunikacji czy rozstrzygnięciem sporu o podział obowiązków.

      Definitywny koniec? Dajmy sobie jeszcze szansę!

      Pretensje o niezmyte naczynia to często sam wierzchołek problemu. Mają one zwykle głębsze podłoże (np. problemy osobowościowe). Mówią o tym, że mamy żal do partnera o coś, co wydarzyło się kiedyś albo przenosimy problemy z pracy do domu. Psychoterapeuta w Poznaniu pozwoli wydobyć problem “na powierzchnię” i znaleźć rozwiązanie. Zanim zdecydujemy więc o złożeniu wniosku rozwodowego spróbujmy sobie pomóc!

      Przeczytaj również:

      1. Diagnoza zaburzeń osobowości w oparciu o ICD-11 – Artykuł opisujący sposób diagnozy zaburzeń osobowości wg najnowszej klasyfikacji WHO.
      2. Odporne na psychoterapię i farmakoterapię objawy lękowe – Niektóre objawy lękowe wydają się być bardzo uporczywe a skuteczne zazwyczaj leczenie objawowe lub psychoterapia nie dają efektów. Dlaczego objaw lękowy może być odporny na psychoterapię?
      3. Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?
      4. FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z psychoterapią w naszym Ośrodku.
      5. Jak zachęcić bliską osobę do podjęcia terapii – krótki poradnik dla bliskich, którzy martwią się o stan członków swojej rodziny lub przyjaciół i chcieliby ich namówić na psychoterapię.

      Related Posts