Zaburzenia osobowości to choroba, która objawia się na różne sposoby. Często jest trudna do wykrycia, ponieważ wyróżniamy jej wiele rodzajów. Naszą uwagę powinny jednak zwrócić długotrwałe nieprawidłowe zachowania zarówno przejawiające się w kontakcie z innymi ludźmi, jak i indywidualne, w sferach psychicznych. Powodują one dyskomfort psychiczny, a także nie pozwalają często na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Wówczas niezbędna staje się odpowiednia terapia.
Skąd się biorą zaburzenia osobowości?
Na chorobę ma wpływ socjalizacja, głównie umiejętność przyswajania norm społecznych, hierarchii wartości, ról społecznych oraz wzorców zachowania. Poza tym zaburzenia osobowości zależą w dużej mierze od wychowania w rodzinie i szkole. Na koniec może na nie oddziaływać temperament danej osoby. Tak naprawdę czynniki rozwoju choroby są trudne do zbadania i może mieć na nie wpływ wiele czynników.
Jakie są najczęstsze typy zaburzeń osobowości?
Rodzajów zaburzeń osobowości jest około 10. Jednak najczęstszymi z nich są osobowość paranoiczna, osobowość schizoidalna, osobowość pograniczna czy osobowość dyssocjalna.
Pierwszy z rodzajów choroby polega na upatrywaniu wszelkich problemów w teoriach spiskowych, skłonności do długotrwałego rozpamiętywania przykrości, podejrzliwości np.: o zdradę partnera.
Drugi, czyli osobowość schizoidalna to zaburzenie polegające na tendencji do zamykania się w sobie, fantazjowania, izolacji, unikaniu kontaktów społecznych, problemach w wyrażaniu uczuć.
Osobowość pograniczną przejawia chwiejność emocjonalna, zmiana nastrojów, uciekanie we własny świat, impulsywne zachowaniach, zaburzenia poczucia własnej tożsamości.
Ostatni typ – osobowość dyssocjalna uwidacznia się z kolei przez skłonności do samookaleczeń, nieodczuwanie wstydu, brak przewidywania skutków własnych zachowań, nie odróżnianie granicy pomiędzy fikcją a rzeczywistością. Wszystkie opisane objawy, jak i wiele innych mogą więc świadczyć o zaburzeniach osobowości.
Leczenie zaburzeń osobowości Poznań – zalety terapii
Leczenie zaburzeń osobowości Poznań polega głównie na terapii indywidualnej. Efekty są widoczne zazwyczaj u ponad połowy pacjentów. Zaleca się terapię długoterminową, która jest najbardziej skuteczna. Potrafi ona wpłynąć na wiele aspektów ludzkiego życia, zarówno na poczucie własnej wartości i sferę emocjonalną, jak i relacje z ludźmi oraz karierę zawodową. Im wcześniej zgłosimy się do psychoterapeuty, tym lepiej. Skorzystaj więc z fachowej pomocy w leczeniu zaburzeń osobowości Poznań! Specjaliści pomogą Ci poradzić sobie z chorobą.
Przeczytaj również:
- Diagnoza zaburzeń osobowości w oparciu o ICD-11 – Artykuł opisujący sposób diagnozy zaburzeń osobowości wg najnowszej klasyfikacji WHO.
- Odporne na psychoterapię i farmakoterapię objawy lękowe – Niektóre objawy lękowe wydają się być bardzo uporczywe a skuteczne zazwyczaj leczenie objawowe lub psychoterapia nie dają efektów. Dlaczego objaw lękowy może być odporny na psychoterapię?
- Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?
- FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z psychoterapią w naszym Ośrodku.
- Jak zachęcić bliską osobę do podjęcia terapii – krótki poradnik dla bliskich, którzy martwią się o stan członków swojej rodziny lub przyjaciół i chcieliby ich namówić na psychoterapię.