Potrzeba psychoterapii młodzieży w dobie zdalnej nauki

Style Sampler

Layout Style

Patterns for Boxed Mode

Backgrounds for Boxed Mode

All fields are required.

Close Appointment form

      Potrzeba psychoterapii młodzieży w dobie zdalnej nauki

      • Home
      • Potrzeba psychoterapii młodzieży w dobie zdalnej nauki
      Potrzeba psychoterapii młodzieży w dobie zdalnej nauki
      Potrzeba psychoterapii młodzieży w dobie zdalnej nauki

      Psychoterapia młodzieży w obecnych czasach przeżywa oblężenie! Do dotychczasowych problemów ludzi, dołączył problem przystosowania się do nowej pandemicznej rzeczywistości. Pandemia, która jako nieznane zdarzenie wymusza na ludziach przystosowanie się do ciągłych zmian. Dla osób dorosłych jest to trudne.  Dla nastolatka może się okazać sytuacją bez wyjścia.

      Czynniki wpływające na młodych ludzi

      Pojawienie się pandemii na świecie, wzmogło zapotrzebowanie psychoterapii dla młodzieży. Nieznajomość zjawiska przyczyniła się do ciągłych zmian w postępowaniu pandemicznym. Skutkiem tego jest wzrost niestabilności w życiu człowieka. Niestabilności ekonomicznej, społecznej, emocjonalnej i zdrowotnej. Psychoterapia dziecięca obserwuje wzrost kryzysu emocjonalnego u dzieci i młodzieży. Kryzys wewnętrzny wynika z dotychczasowych problemów, z jakimi borykała się młodzież w swoim życiu. A obecna sytuacja z pandemią mogła stać się kroplą, która przelała czarę nastoletnich dylematów.

      Zaburzenia u młodzieży

      Psycholog dla młodzieży podczas sesji terapeutycznych notuje dotychczasowe, „typowe dla młodzieży” czynniki:

      • wchodzenie w okres dojrzewania — zewnętrzne i wewnętrzne zmiany zachodzące w ciele młodego człowieka, mogą go zaskoczyć i przytłoczyć
      • problemy z relacjami rówieśniczymi — nastolatkowie potrzebują silnej więzi ze swoimi rówieśnikami. Utrata najlepszego przyjaciela powoduje silny stres i poczucie krzywdy u młodej osoby
      • słaba relacja z rodzicami —  rodzice poświęcają mało czasu na rozmowy ze swoimi dziećmi.  Lub – co gorsza – bagatelizują potrzebę swojego dojrzewającego dziecka i sprawiają, że czuje się ono niekochane i niepotrzebne
      • zmiana szkoły — gdy kończy się czas nauki w szkole podstawowej i zaczyna nauka w szkole ponadpodstawowej. Lub zmiana nastąpiła z powodu zmiany miejsca zamieszkania — nowe otoczenie może sprawić, że młody człowiek nie będzie umiał się odnaleźć w nowym środowisku. 

      Od dwóch lat trwania pandemii zaczyna się wyróżniać czynniki, które wytypowała pandemia:

      • w szkole zmiana nauki stacjonarnej w naukę zdalną – skutkowało to brakiem kontaktu z rówieśnikami oraz nauczycielami, a zwiększoną ilością spędzania czasu przed ekranami komputerów oraz w Internecie
      • obostrzenia związane z wydarzeniami kulturalnymi i sportowymi, z organizacją spotkań i rekreacją – skutkowało to brakiem utrzymania relacji z rówieśnikami, rodziną i znajomymi. Brak odpoczynku i relaksu w znanych dotychczas sposobach spędzania wolnego czasu.

      Kryzys wewnętrzny u młodzieży – objawy

      Jesteś rodzicem wychowującym nastolatka, zauważasz ogromne zmiany w jego zachowaniu i w trybie życia. Zmiany w zachowaniu Waszego dziecka stają się uciążliwe dla całej rodziny. Cierpi cała rodzina i cierpi nastolatek, który nie rozumie sam siebie i tego, co się wokół niego dzieje. Formą pomocy może być zaprowadzenie dziecka do dobrego psychologa. Podczas psychoterapii zostaną omówione objawy kryzysu, takie jak:

      • lęki
      • senność
      • huśtawka nastrojów
      • niestabilność emocjonalna, a nawet depresja
      • brak motywacji do wstania z łóżka

      Jak reagują nastolatki?

      Sfrustrowani sytuacją pandemiczną, młodzi ludzie często są zmęczeni i/lub zdenerwowani, miewają problemy z nauką i koncentracją. Popadają również w konflikty ze swoimi rodzicami czy innymi domownikami, zamykają się w swoich pokojach i nie chcą z nikim rozmawiać. Rodzice chcący pomóc swoim nastoletnim pociechom szukają różnych rozwiązań. Dobrym rozwiązaniem może być zaprowadzenie dziecka do Ośrodka Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic

      Psychoterapia młodzieży – gdzie udać się po pomoc?

      Psycholog dla dzieci i młodzieży dobierze indywidualną terapię dla Twojego dziecka. Dzięki sesjom terapeutycznym Twój nastolatek odnajdzie siebie i odzyska chęć do życia. A cała rodzina odetchnie z ulgą. 

      Przeczytaj również:

      1. Diagnoza zaburzeń osobowości w oparciu o ICD-11 – Artykuł opisujący sposób diagnozy zaburzeń osobowości wg najnowszej klasyfikacji WHO.
      2. Odporne na psychoterapię i farmakoterapię objawy lękowe – Niektóre objawy lękowe wydają się być bardzo uporczywe a skuteczne zazwyczaj leczenie objawowe lub psychoterapia nie dają efektów. Dlaczego objaw lękowy może być odporny na psychoterapię?
      3. Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?
      4. FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z psychoterapią w naszym Ośrodku.
      5. Jak zachęcić bliską osobę do podjęcia terapii – krótki poradnik dla bliskich, którzy martwią się o stan członków swojej rodziny lub przyjaciół i chcieliby ich namówić na psychoterapię.

      Related Posts