Dorastające dziecko napotyka na swojej drodze wiele problemów. Tak naprawdę na nowo poznaje siebie, postępuje zgodnie z instynktem, sprawdzając się w wielu sytuacjach i decydując, co jest dobre, a co złe. Często nie umie nazwać tego, co się z nim dzieje, jakie rządzą nim emocje. Jedyną formą ich wyrażania staje się złość, konflikty w domu czy z rówieśnikami, tiki, lęki i inne zachowania, które wcześniej się nie zdarzały. W takiej sytuacji bardzo pomocna staje się psychoterapia młodzieży, która może pomóc młodemu człowiekowi zrozumieć siebie na nowo.
Psycholog Poznań – kiedy trzeba zgłosić się po pomoc?
Dojrzewanie nastolatka to trudny czas nie tylko dla niego, ale i dla całej rodziny. Jego zachowanie ma wpływ na relacje z członkami rodziny, rówieśnikami. Nierzadko popadają w konflikty, maja problemy w szkole. Typowe staja się wahania nastroju. Zdarza się ,że zamykają się w sobie, popadają w stany depresyjne. Powinniśmy zwrócić uwagę na nietypowe zachowania naszego dziecka, a przede wszystkim na:
- nagle pojawiające się trudności w szkole
- wybuchy złości, agresja
- samookaleczanie się
- depresja
- zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia)
- zaburzenia snu
- uzależnienie od telefonu, komputera
- problemy w relacjach społecznych
- problemy z seksualnością
Psychoterapia młodzieży stanie się wtedy nieodzowną, jeśli dostrzeżesz takie, bądź podobne objawy u swojego dziecka. Spokojnie porozmawiaj z dzieckiem i postaraj się przekonać go, do zawierzenia specjaliście, który pomoże mu uporać się z ciężkimi wyzwaniami.
Dobry psycholog Poznań – na czym polegają spotkania terapeutyczne?
Podstawą do rozpoczęcia psychoterapii jest właściwie zdiagnozowany problem. Podczas pierwszej wizyty psycholog Poznań zbiera dokładny wywiad na podstawie rozmowy z rodzicami, zaświadczeń i opinii. Równie ważne są spostrzeżenia samego psychoterapeuty. Drugą wizytę cechuje bezpośrednia rozmowa z dzieckiem i na tej podstawie psychoterapeuta Poznań orzeka, czy potrzebna jest psychoterapia Poznań. W jej przebiegu niezbędna jest pomoc i stały kontakt z rodzicami, którzy są bezpośrednio zaangażowani w terapię. Jest to świetna okazja do tego, aby poprzez zrozumienie samych siebie, zrozumieć przyczyny problemów młodego człowieka. Psychoterapeuta może równocześnie pracować z dorosłym nad zmiana sposobu myślenia i postępowania, co może sprzyjać pozytywnym przemianom, jakie będą zachodzić w samym dziecku.
Zrozumieć siebie – moc terapii
W terapii młodych ludzi istotne znaczenie ma pomoc ze strony rodziców. Dzięki sesjom terapeutycznym zyskują pomoc w zrozumieniu siebie i tego, co się z nim dzieje, uczą się rozwiązywania problemów i radzenia sobie z emocjami.
Jeśli trapi Cię jakieś zachowanie Twojego dziecka, nie umiecie się porozumieć, przyjdź do naszego Ośrodka Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic. Tutaj otrzymacie fachową pomoc i wsparcie. Wykwalifikowani psycholodzy i psychoterapeuci z pełną empatią pomogą Twojemu dziecku i Tobie na powrót odzyskać radość życia. Zapraszamy do kontaktu!
Przeczytaj również:
- Diagnoza zaburzeń osobowości w oparciu o ICD-11 – Artykuł opisujący sposób diagnozy zaburzeń osobowości wg najnowszej klasyfikacji WHO.
- Odporne na psychoterapię i farmakoterapię objawy lękowe – Niektóre objawy lękowe wydają się być bardzo uporczywe a skuteczne zazwyczaj leczenie objawowe lub psychoterapia nie dają efektów. Dlaczego objaw lękowy może być odporny na psychoterapię?
- Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?
- FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z psychoterapią w naszym Ośrodku.
- Jak zachęcić bliską osobę do podjęcia terapii – krótki poradnik dla bliskich, którzy martwią się o stan członków swojej rodziny lub przyjaciół i chcieliby ich namówić na psychoterapię.