Style Sampler

Layout Style

Patterns for Boxed Mode

Backgrounds for Boxed Mode

All fields are required.

Close Appointment form

   Wpływ lockdownu na kondycję psychiczną pacjentów – psychoteraputa w Poznaniu

   • Home
   • Wpływ lockdownu na kondycję psychiczną pacjentów – psychoteraputa w Poznaniu
   Wpływ lockdownu na kondycję psychiczną pacjentów – psychoteraputa w Poznaniu

   No Comments

   Lockdown, izolacja, znaczne ograniczenie kontaktów społecznych (a przez to i kontaktów z najbliższymi) oraz napięta sytuacja w kraju przyczyniły się do obniżenia samopoczucia wielu ludzi. Ponadto według badań dr hab. Moniki Talarowskiej, osoby, które kiedykolwiek wcześniej leczyły się psychiatrycznie lub przyjmowały substancje psychoaktywne, były w znacznie gorszej kondycji psychicznej. Psychoterapeuta w Poznaniu postanowił przyjrzeć się bliżej wspomnianym badaniom oraz zaobserwowanej tendencji. 

   Badania dotyczące ogólnego stanu psychicznego i emocjonalnego uczestników na początku pandemii

   W badaniach, na podstawie których psychoterapeuta Poznań buduje swoją wypowiedź, wzięło udział blisko 450 respondentów. W grupie tej znajdowali się głównie ludzie młodzi, którzy sprawnie korzystają z mediów społecznościowych. Celem projektu było zbadanie ogólnego stanu psychicznego i emocjonalnego uczestników na początku pandemii i podczas pierwszego lockdownu – okres od połowy marca do końca kwietnia. Wyniki są wysoce niepokojące, ponieważ ponad 26% badanych wykazywało wysokie prawdopodobieństwo zaburzeń funkcjonowania psychicznego. Negatywne symptomy, jakie można było zaobserwować, dotyczyły m.in problemów w codziennym funkcjonowaniu, napięcia, problemów ze snem oraz ogólnego poczucia wyczerpania. 

   Przyczyny problemów

   Jednym z ważnych czynników wpływających na naszą kondycję psychiczną jest kwestia stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które na co dzień potrzebują wsparcia psychiatryczno-psychologicznego. Wyniki przeprowadzonych badań potwierdziły, że osoby, które wcześniej korzystały z takiego wsparcia, znacznie gorzej znosiły stan zamknięcia. Jednak należy w tym miejscu zaznaczyć, że według opinii wielu respondentów, w całej sytuacji najgorsze nie było samo zamknięcie, ale towarzyszący mu stan niepewności oraz zawieszenia.

   Brak poczucia bezpieczeństwa

   Szeroko pojęte pojęcie bezpieczeństwa wiąże się najczęściej w poczuciem komfortu, pewności i posiadania kontroli. Napływające zewsząd sprzeczne informacje, negatywne i nacechowane emocjonalnie przekazy medialne czy pogorszenie sytuacji na rynku pracy to czynniki, które w skuteczny sposób mogą odebrać poczucie spokoju i zburzyć wypracowany porządek. Nikt z nas nie był przygotowany na taką sytuację – ani pod względem emocjonalnym, ani w żadnym innym aspekcie. Epidemiolodzy pod presją czasu przeprowadzają coraz to nowe badania, rządzący dostosowują regulacje prawne, przedsiębiorcy dostosowują prowadzone dotąd działalności. Ponadto wielu ludzi musiało zmienić swoje nawyki i priorytety. Wszystko to wymaga procesu adaptacji, na którą wielu z nas nie było gotowych. 

   Psychoterapeuta Poznań: wyparcie nie rozwiązuje problemów

   Wyparcie i zaprzeczenie jest procesem, z którego często nie zdajemy sobie sprawy. Psychoterapeuta w Poznaniu zaznacza, że niedopuszczanie do świadomości myśli, uczuć i bagatelizowanie sytuacji może mieć wiele negatywnych skutków. Z tego też względu warto wiedzieć o takim zjawisku i wyłapywać wszelkie jego objawy. Przeprowadzone badania po raz kolejny udowodniły, że osoby, które zaprzeczały powadze zachodzących zjawisk, zaobserwowały u siebie gorsze samopoczucie. 

   Ośrodek Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic – spotkania online

   Jeżeli nie radzisz sobie z obecną sytuacją lub po prostu czujesz, że potrzebujesz rozmowy ze specjalistą, nie odkładaj tego na później i umów wizytę. Nasi specjaliści świadczą również swoje usługi podczas spotkań online. Wskazówki odnośnie tej formy terapii znajdziesz tutaj

   • Share This

   About the author

   Submit a comment

   Your email address will not be published. Required fields are marked *

   Leave a Reply

   You may use these HTML tags and attributes:

   <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>