Nie każdy psycholog Poznań jest psychoterapeutą

Style Sampler

Layout Style

Patterns for Boxed Mode

Backgrounds for Boxed Mode

All fields are required.

Close Appointment form

      Nie każdy psycholog Poznań jest psychoterapeutą

      • Home
      • Nie każdy psycholog Poznań jest psychoterapeutą
      Nie każdy psycholog Poznań jest psychoterapeutą

      Pojęcia takie jak psychoterapeuta czy psycholog Poznań często są stosowane zamiennie. Nie jest to jednak dobra praktyka. Pomimo faktu, że w oboje zajmują się obszarem związanym z psychiką człowieka, są to dwa odrębne zawody. Celem niniejszego artykułu jest wskazanie podstawowych różnic i wyjaśnienie wszelkich wątpliwości. Zapraszamy do lektury.

      Psycholog Poznań – kto może nim zostać?

      Psychologiem jest osoba, która posiada tytuł magistra psychologii. Jej praca zawodowa najczęściej polega na prowadzeniu działań diagnostycznych lub udzielaniu pomocy psychologicznej. Czym różnią się od siebie te dwa obszary?

      Diagnoza psychologiczna

      Diagnozę psychologiczną można przeprowadzać w różnym celu. Najczęściej polega ona na rozpoznaniu stanu pacjenta, wykryciu mechanizmów, które są przyczyną wystąpienia objawów chorobowych oraz na stwierdzeniu, czy i jakiego leczenia on wymaga. Rozpoznanie takie często bywa podstawą do rozpoczęcia terapii sugerowanej przez psychologa Poznań.

      Pomoc psychologiczna

      Pomoc psychologiczna może dotyczyć niemal każdego obszaru naszego życia. Dlatego też psychologowie znajdują zatrudnienie m.in. w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, zakładach psychiatrycznych, szpitalach, hospicjach, telefonach zaufania czy ośrodkach adopcyjnych. Udzielają oni wsparcia w trudnych sytuacjach życiowych, dają porady i wskazówki a nieraz (np. w szkołach) angażują inne osoby lub organizacje, aby rozwiązać problemy swoich podopiecznych.

      Kim jest psychoterapeuta Poznań?

      Na wstępie warto powiedzieć, że aby zostać psychoterapeutą, nie trzeba być psychologiem. Jest to oczywiście najczęściej wybierana droga rozwoju, ale nie jedyna. Aby zdobyć wymagane kompetencje, należy w pierwszej kolejności ukończyć studia na kierunku humanistycznym, społecznym lub medycznym. Tytuł magistra psychologii (jaki posiada psycholog Poznań) nie jest wymagany, ale z pewnością pomaga w dalszej edukacji. Kolejnym etapem jest ukończenie certyfikowanego szkolenia. Psychoterapeuta Poznań przed rozpoczęciem samodzielnej działalności musi również poddać się własnej (co najmniej 2-letniej) psychoterapii oraz zdobyć 2-letnią praktykę zawodową prowadzoną pod nadzorem doświadczonego specjalisty.

      Psychoterapia Poznań – czego możesz się spodziewać?

      Istnieje kilka rodzajów psychoterapii (m.in. psychodynamiczna, psychoanalityczna, poznawczo behawioralna oraz humanistyczna). Cechują je odmienne założenia i różne metody pracy z pacjentem. Nie ma jednego najlepszego rozwiązania, dlatego każdy musi znaleźć formę najbardziej odpowiednią dla siebie. Dobry psychoterapeuta Poznań na pierwszej sesji zrobi rozpoznanie oraz poinformuje o tym, jak mogłaby wyglądać dalsza współpraca. Nie należy się obawiać tego spotkania. Specjalista, którego spotkasz w gabinecie, ma duże doświadczenie i będzie wiedział jak poprowadzić rozmowę. Jeśli masz jakieś pytania, nie wahaj się ich zadać. Wzajemne zaufanie, współpraca i zaangażowanie są bardzo ważne.

      Nie bój się skorzystać z pomocy psychologa w Poznaniu

      Jeśli zmagasz się z jakimiś problemami, nie bój się odwiedzić psychoterapeuty lub psychologa w Poznaniu. Czasami nawet jedna, odpowiednio poprowadzona rozmowa pozwala spojrzeć na swoją sytuację z dystansem. Zachęcamy do skorzystania z pomocy Ośrodka Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic. Nasi specjaliści prowadzą psychoterapie indywidualne, psychoterapie dzieci i młodzieży, konsultacje dla par i małżeństw, konsultacje seksuologiczne oraz leczenie uzależnień. Zadzwoń i umów się na wizytę. Wszystkie dane kontaktowe znajdziesz tutaj. Zapraszamy!

      Przeczytaj również:

      1. Diagnoza zaburzeń osobowości w oparciu o ICD-11 – Artykuł opisujący sposób diagnozy zaburzeń osobowości wg najnowszej klasyfikacji WHO.
      2. Odporne na psychoterapię i farmakoterapię objawy lękowe – Niektóre objawy lękowe wydają się być bardzo uporczywe a skuteczne zazwyczaj leczenie objawowe lub psychoterapia nie dają efektów. Dlaczego objaw lękowy może być odporny na psychoterapię?
      3. Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?
      4. FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z psychoterapią w naszym Ośrodku.
      5. Jak zachęcić bliską osobę do podjęcia terapii – krótki poradnik dla bliskich, którzy martwią się o stan członków swojej rodziny lub przyjaciół i chcieliby ich namówić na psychoterapię.

      Related Posts