Pierwsza wizyta u psychoterapeuty lub psychologa może być źródłem stresu i niepokoju. Trudność może wynikać z konieczności opowiedzenia szczerze o swoich trudnościach lub z konieczności poszukiwania pomocy. Te trudności są ważnym źródłem informacji o pacjencie, mówienie o nich na początku może też zmniejszyć napięcie i ułatwić dalszy ciąg konsultacji.
Emocje są ważne
Pierwsze spotkanie z psychologiem może przebiegać bardzo różnie, jego przebieg zależeć może od pacjenta, problemu z którym się zgłasza lub metody pracy terapeuty. Nie ma jednego modelu pierwszej konsultacji, chaotyczność, zmienność, zamieszanie wcale nie musi być czymś, może po prostu być kolejną informacją diagnostyczną.
O jakie rzeczy zapyta psychoterapeuta na pierwszym spotkaniu
Na początek warto opowiedzieć psychoterapeucie co nas do niego sprowadza, jakie są główne trudności z jakimi się mierzymy. Potem dlaczego teraz zdecydowaliśmy się na spotkanie i co takiego wydarzyło się tuż przed tą decyzją. Te informacje to ważny kontekst dla psychoterapeuty, na ich podstawie może sformułować wstępne hipotezy do późniejszego potwierdzenia w trakcie diagnozy.
Podczas tego pierwszego spotkania często omawia się też dotychczasowe leczenie i aktualne funkcjonowanie pacjenta w różnych sferach (praca, rodzina, miłość i seks, wolny czas).
Najważniejsze jest to na jakich rzeczach skupi się pacjent, pytania są raczej ogólne i otwarte pozostawiając pacjentowi swobodę wypowiedzi.
Formułowanie hipotez i inni specjaliści
Podczas pierwszej wizyty ważne jest również to jak pacjent reaguje na komentarze psychoterapeuty. Czasami psycholog może sformułować wstępne hipotezy. Zdarza się również, że konieczne są dodatkowe badania u innych specjalistów.
Kolejne spotkania to sprawa już mocno indywidualna i związana z tym jak pracuje dany terapeuta. Podczas tych kolejnych spotkań psychoterapeuta może być bardziej dyrektywny zadawać więcej i bardziej konkretnych pytań.
Ustalanie zasad konsultacji
Na tym pierwszym spotkaniu psychoterapeuta uzgadnia też z pacjentem kontrakt dotyczący konsultacji i diagnozy czyli zasady związane z poufnością, płatnościami i odwoływaniem spotkań.
Psychoterapeuta może też uznać jeśli pacjent jest leczony farmakologicznie, że wskazana jest też jego rozmowa z psychiatrą, może poprosić wtedy o umożliwienie mu takiej rozmowy.
Co zrobić przed pierwszą wizytą u psychoterapeuty
Jak przygotować się na pierwszą wizytę? Warto dać sobie chwilę na refleksję czego oczekujemy po tym spotkaniu, dobrym pomysłem jest też wyspanie się i zaplanowanie dojazdu do gabinetu. Jeśli dysponujemy wynikami badań psychologicznych lub wypisami ze szpitala to je też powinniśmy ze sobą zabrać.
Najważniejsze jednak by z otwartością podejść do tej nowej sytuacji, szczerze i otwarcie opowiedzieć o tym co czujemy.
Co po pierwszym spotkaniu z psychoterapeutą
Na końcu pierwszego spotkania, psychoterapeuta pewnie omówi dalszy plan spotkań, może sformułuje roboczą diagnozę lub przekaże pacjentowi jakąś informację zwrotną. Często również psychoterapeuci poświęcają kilka ostatnich minut spotkania, na omówienie z pacjentem jego wrażeń i obserwacji z tej pierwszej rozmowy, warto wtedy odnieść się do wszystkich naszych uczuć, które nam towarzyszyły podczas tej pierwszej wizyty.
Przeczytaj również:
- Diagnoza zaburzeń osobowości w oparciu o ICD-11 – Artykuł opisujący sposób diagnozy zaburzeń osobowości wg najnowszej klasyfikacji WHO.
- Odporne na psychoterapię i farmakoterapię objawy lękowe – Niektóre objawy lękowe wydają się być bardzo uporczywe a skuteczne zazwyczaj leczenie objawowe lub psychoterapia nie dają efektów. Dlaczego objaw lękowy może być odporny na psychoterapię?
- FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z psychoterapią w naszym Ośrodku.
- Jak zachęcić bliską osobę do podjęcia terapii – krótki poradnik dla bliskich, którzy martwią się o stan członków swojej rodziny lub przyjaciół i chcieliby ich namówić na psychoterapię.
Psychoterapia dzieci Poznań – kiedy się udać?
Psychoterapia dzieci Poznań – kiedy się udać? 26 grudnia, 2023 at 4:43 pm
[…] Odwiedzenie specjalisty konieczne jest wtedy, gdy zachowanie dziecka zaczyna negatywnie oddziaływać i na nie, i na otoczenie. Wiek dojrzewania to trudny czas. Skutki widoczne są również w relacjach rodzinnych oraz przyjacielskich. Jedną z przesłanek do tego, aby zapisać je na psychoterapię jest agresywne zachowania dziecka, niekontrolowane napady złości czy nasilające się stany lękowe. Uważna obserwacja zachowania pozwoli na szybką reakcję oraz wstępną analizę występujących problemów. Psychoterapia dzieci Poznań to także rozwiązanie dla tych, którzy cierpią na zaburzenia snu, problemy z nauką czy wahania nastroju. Jest to równie częsty objaw, który występuje wtedy, gdy dziecko zaczyna mieć problemy emocjonalne. Nastolatkowie podatni są również na różnego rodzaju uzależnienia, które negatywnie wpływają na ich kondycję psychiczną. Najważniejsze jest jednak to, aby bacznie obserwować dziecko oraz być dla niego wyrozumiałym w trudnych dla niego momentach. […]
Psychoterapeuta Poznań – nie wstydź się skorzystać z pomocy fachowca!
Psychoterapeuta Poznań – nie wstydź się skorzystać z pomocy fachowca! 26 grudnia, 2023 at 4:45 pm
[…] już zdecydowałeś się na konsultację z terapeutą, zapraszamy do kontaktu z naszą placówką. W Ośrodku Leczenia Zaburzeń Osobowości […]
Dobry psycholog, psychoterapeuta – Poznań
Dobry psycholog, psychoterapeuta - Poznań 27 grudnia, 2023 at 8:52 am
[…] – seksuologiem, przeznaczone dla osób doświadczających trudności w sferze seksualności. Konsultacje mogą odbywać się w parach lub indywidualnie. Terapia z seksuologiem dotyczy m.in. takich […]
– Ośrodek Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic
- Ośrodek Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic 6 stycznia, 2024 at 9:08 am
[…] Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty? […]
Psycholog z Poznania podpowiada, jak sobie radzić z wybuchami złości u dziecka
Psycholog z Poznania podpowiada, jak sobie radzić z wybuchami złości u dziecka 6 stycznia, 2024 at 9:20 am
[…] Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty? […]
Psychoterapia Poznań w nurcie psychodynamicznym
Psychoterapia Poznań w nurcie psychodynamicznym 6 stycznia, 2024 at 9:27 am
[…] Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty? […]
Cykliczne zmiany nastroju a zaburzenia osobowości – Ośrodek Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic
Cykliczne zmiany nastroju a zaburzenia osobowości - Ośrodek Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic 11 stycznia, 2024 at 1:16 pm
[…] Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty? […]